TEKNOLOJİ

Sebla Kutsal | 25.05.2017 - 10:50

İlk robot polis göreve hazır

Dubai polisi, şehirde görev yapacak ilk robot polisi kamuoyuna tanıttı. Robot polisler, alışveriş merkezlerini ve turistik yerleri denetleyecek.

Dubai polisine katılacak olan, İspanya merkezli PAL Robotics firması tarafından geliştirilen REEM robot,  “Gulf Information and Security” fuarında tanıtıldı. 1,67 metre boyunda olan robot IBM’in yapay zekâ teknolojisi ve yazılım desteğiyle üretildi.

Dubai halkı robot polislere suç ihbarında bulunabilecek, ceza ödeyebilecek ve robotun göğsündeki ekrana dokunarak çeşitli bilgilere erişebilecek. Ayrıca, robot polis tarafından toplanan veriler ulaşım ve trafik yetkilileriyle paylaşılacak.

Polislerin dörtte biri robot olacak

2030’a kadar polis gücünün yüzde 25’inin robotlardan oluşmasının amaçlandığı belirtilirken, Dubai Emniyeti Akıllı Hizmetler Başkanı Halid El Razuki, bu robotların polis memurlarının yerine geçmeyeceğinin altını çizdi. Razuki, “Dubai’de yaşayanların sayısı artıyor. Bu yüzden, doğru yerde çalışmaları ve şehrin güvenliğini sağlamaları için polislerimizin yerlerini değiştireceğiz” dedi.

7/24 hizmet veren robot polislerin, nerede ne olup bittiğini sürekli yayınlama özellikleri sayesinde suç eyleminin önüne geçebilecekleri düşünülüyor. Robotlar şu an için sadece Arapça ve İngilizce iletişim kurabiliyor ancak ileride bu dillere Rusya, Çince, Fransızca ve İspanyolcanın eklenmesi hedefleniyor.