Skip to main content

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), uzun süredir geliştirilen ilk dijital hapa onay verdi.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), hastaların ilaçlarını alıp almadıklarını takip eden ilk dijital hapı onayladı.

The Verge’un haberine göre, Abilify MyCite isimli ilk olarak kabul edilen dijital hap, hastanın vücuduna entegre edilen bir yama ile sindirilebilir sensörler üzerinden iletişim kuruyor. Yamadan gelen bilgiler sensörler vasıtasıyla akıllı telefon üzerinden görüntülenebiliyor. Abilify MyCite isimli ilaç, şizofreni ve bipolar bozukluk tedavisinde kullanılıyor.

Japon ilaç firması Otsuka ile sensörü yapan dijital tıp hizmeti Proteus Digital Health girişimi olarak ortaya çıkan Abilify MyCite, slikon, bakır ve magnezyumdan yapılmış kum tanesi boyutunda sensörlere sahip. Sensör, mide asidi ile temas ettiğinde elektrik sinyali ile etkinleştiriliyor. Yama hapı aldıktan birkaç dakika sonra, hapın alındığı saati ve dozajını Bluetooth vasıtasıyla akıllı telefon uygulamasına gönderiyor. Yama aynı zamanda, uyku düzenini, kalp atış hızını, atılan adım sayısı gibi verileri kaydediyor. Toplanan bu bilgiler, hastanın doktoru, aile üyeleri dahil hastanın seçeceği dört kişi ile paylaşılabiliyor, hasta erişimi istediği zaman iptal edebiliyor.

Yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmeyi amaçlayan girişim, başka hapların dijitalleştirilmesi ile ilgili başvuru almayı bekliyor.