Skip to main content

Türkiye’deki sigorta sektörüne ilişkin Türkiye Sigorta Birliği tarafından açıklanan son veriler, geçen yılın pozitif bilanço sonuçlarından sonra 2017’nin ilk çeyreğinin de olumlu geçtiğini gösteriyor. Geçen yılın aynı döneminde zarar yazan birçok şirket, bu yılın ilk çeyreğinde kâr etme başarısını gösterdi.

Özellikle elementer sigortacılıkta son yıllarda sürekli zarar edilmesiyle tartışılan sektörde geçen yılki sonuçlardan sonra bu yılın ilk çeyreğinde de kâr eden şirket sayısı arttı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 38 şirketten 22’si zarar yazarken, bu yılın aynı döneminde sadece 13 şirket zarar yazdı.

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) verilerine göre, sektörün en kârlı şirketi üretim lideri Allianz oldu. Geçen yılın ilk çeyreğinde 118 milyon lira kâr elde eden firma, bu yılın aynı döneminde kârını 218 milyon liranın üstüne taşıdı. Elementerdeki 485 milyon liralık kârın yüzde 50’sine yakını tek şirketten gelmiş oldu. Kârda ikinci sırayı Anadolu Sigorta 61 milyon lirayla alırken, Sompo Japan Sigorta da 55 milyon liralık kâra imza attı. Ziraat Sigorta 36 milyon lira, Neova Sigorta 28 milyon lira, Doğa Sigorta 27 milyon lira, Aksigorta 24 milyon lira, Zurich Sigorta 21 milyon lira, Mapfre Sigorta da 18 milyon liralık kâr elde etme başarısını gösterdi. Zarar yazan 13 şirketin çoğunda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre zarar rakamlarının iyileştiği dikkatlerden kaçmadı.

Hayat ve emeklilik sigortalarında karlılık arttı

22 şirketin faaliyet gösterdiği hayat ve emeklilik tarafında yılın ilk çeyreğinde toplamda 422 milyon lira kâr elde edilirken, geçen yıl aynı dönemde toplam kâr 269 milyon lira seviyesindeydi. İlk çeyrekte 22 şirket içinde sadece dört şirket zarar yazarken, en yüksek kârı 88 milyon lirayla Ziraat Hayat ve Emeklilik elde etti. Garanti Emeklilik 75 milyon lira, MetLife 54 milyon lira, Halk Emeklilik 52 milyon lira, Anadolu Hayat Emeklilik 51 milyon lira, Allianz Yaşam 49 milyon liralık kâr etti.

Sektörün sermaye gücü artıyor

Sigorta sektörünün 2017 yılı ilk çeyrekteki ana bilanço kalemlerinde ciddi düzelmeler görüldü. Sektör ilk çeyrekte 908 milyon lira kâr elde ederken, özsermayesi 15 milyar lirayı, ödenmiş sermaye büyüklüğü ise 9 milyar lirayı aştı.

Elementer şirketlerin yükümlülükleri toplamı ilk çeyrek sonunda 45 milyar lira olurken, söz konusu tutar geçtiğimiz yıl aynı dönemde 36 milyar lira seviyesindeydi. Hayat ve emeklilik şirketlerinin geçen yıl ilk çeyrekte 66 milyar lira olan toplam yükümlülükleri bu yılın aynı döneminde 82 milyar liraya ulaştı.

Elementer tarafta 485 milyon lira kâr

Yükümlülükler içindeki üç kalemin iyileşmesi sektöre olumlu yansırken, geçen yılın ilk çeyreğinde 22 milyon lira zarar yazılan elementer tarafta bu yılın ilk çeyreğinde 485 milyon lira kâr edilmesi gözlerden kaçmadı. Geçen yıl ilk çeyrekte 269 milyon lira kâr edilen hayat ve emeklilik tarafında da kâr 422 milyon lirayı aştı.

Sektörün güçlenmesindeki en önemli bilanço kalemi olarak görülen özsermayedeki güçlenme dikkat çekti. Geçen yılın ilk çeyreğinde toplamda 12 milyar lira olan özsermaye büyüklüğü bu yılın ilk çeyreğinde 15 milyar liraya çıktı.