Skip to main content

Çinli teknolojii devi Xiaomi Corp, yeni akıllı elektrikli araç (EV) birimiyle otomotiv sektörüne resmen girdiğini açıkladı.

Teknoloji devi Apple’ın otonom sürüş özelliklerine sahip elektrikli otomobil modelini birkaç yıl içinde üretmeye hazırlandığı bir süredir biliniyor. LG, Sony, Google, Huawei ve Foxconn da geçtiğimiz aylarda elektrikli araba üretmek için farklı ortaklıklar kurmayı planladıklarını açıklamışlardı. Geçtiğimiz hafta Çinli teknoloji devi Xiaomi‘nin de elektrikli otomobil pazarına giriş yapabilir iddiası geçtiğimiz haftalarda büyük ses getirmişti. Elektrikli otomobil iddialarını reddeden Xiaomi’den resmi açıklama geldi. Firmanın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, şirketin otomobil sektörüne  büyük bir yatırım yapacağı duyuruldu.

Öte yandan önümüzdeki üç yıl içerisinde elektrikli otomobilin yola çıkmasının beklendiklerini aktaran şirket, otomobil sektörü için tam 10 milyar dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı.

Şirkete yakın kaynakların aktardığı bilgiye göre şirketin elektrikli araba modelinin adı Xiaomi Car (Mi Car) olacak. Çinli teknoloji devi, akıllı telefonlarda uyguladığı üretim modelini elektrikli arabalara uygulamayı da planlıyor. Foxconn gibi kontratlı üretim yapabilen şirketlere güvendiği belirtilen Xiaomi’nin eski otomobil üreticileriyle ortaklık kurmayı planlamadığı aktarılıyor.