Skip to main content

Bütün markalar ilk 5G’li cihazı üretmenin peşinde. Fakat 25 Ekim’de Xiaomi’nin ilk 5G’li telefonu piyasaya süreceği iddia ediliyor.

İlk 5G özellikli telefonu Xiaomi’nin piyasaya çıkaracağı iddia edildi. 5G.co.uk adresinde yayımlanan habere göre, 5G’ye sahip ilk telefonu Xiaomi piyasaya sürecek. Sitedeki haberde modelin adı da Mi Mix 3 olarak ifade ediliyor. Modelin tanıtılacağı tarih ise 25 Ekim şeklinde belirtiliyor.

Mi Mix 3’e dair ayrıntıların tamamı belli olmasa da, 10GB büyüklüğünde bir RAM kapasitesinden bahsediliyor. Cihazın sızan diğer özellikleri arasında yüz tanıma, çerçevesiz tasarım ve ekrana gömülü  parmak izi sensörü bulunuyor.  Mi Mix 3’ün fiyatı hakkında bir bilgi mevcut değil. Ancak, 5G’ye sahip ilk cihazların pahalı olacağını varsayabiliriz.

Doymuş pazarlarda 5G’li cihaz beklentisi

Öte yandan, araştırma ve danışmanlık firması Strategy Analytics’in paylaştığı değerlendirmelere göre, 5G özellikli telefonlar 2019 başlarından itibaren piyasaya çıkacak. Fakat bu cihazların satışlarının 2021’e kadar belirli bir ölçeğe ulaşmayacağı düşünülüyor. Bununla birlikte 5G etrafında oluşturulan dalga sonucu sektördeki üreticilerin ilk cihazı üretmek istedikleri biliniyor. Tabii, doyuma ulaşmış pazarlar için 5G’li cihaz satışları yeniden artırmak için bir fırsat olarak da değerlendiriliyor.

Konuyla ilgili diğer bir nokta ise 5G’nin önümüzdeki yıl veya 2020 başlarına kadar devreye alınıp alınamamasına dair. Bu durumda 5G ağı olmadan 5G’li telefonlardan kaç kişinin yararlanacağı belirsiz kalıyor. İngiltere’de BT ve EE’nin 2019 sonunda 5G’yi devreye alacağı ifade edilirken, diğer operatörlerin 2020’de bu özelliği kullanıcılarla buluşturacağı aktarılıyor.