Skip to main content

Akıllı içerik platformu olarak tanımlayabileceğimiz içerikbulutu.com kaliteli içerik yazarları ve yayıncıları bir araya getiren bulut tabanlı bir girişim

İçerikbulutu.com markalara ölçeklenebilir, hızlı, sürdürülebilir ve faydalı içerikler sağlıyor. Yazılım ve projelendirmesi 1,5 yıl önce başlayan içerikbulutu.com 5 ay önce açıldı ve 2 aydır da aktif bir şekilde kullanılabiliyor.

İçerikbulutu.com markalara ölçeklenebilir, hızlı, sürdürülebilir ve faydalı içerikler sağlayan bulut tabanlı akıllı bir içerik platformu. Girişimin kurucu ortağı Ahmet Durmuşoğlu projenin ortaya çıkış hikayesini şöyle anlatıyor: “2011 yılında erospirlanta.com’u kurduk. 2012’de medya satın alma maliyetlerinin çok yükselmeye başladığını gördükten sonra sürdürülebilir bir model arayışına girdik. Bu süreçte bir içerik projesi geliştirmeye karar verdik. Elimizdeki dataya baktık, evlilik döneminde daha çok satış yaptığımız için buna yönelik bir içerik geliştirmeye karar verdik. Bunun için hem ajans hem de serbest çalışan yazarlarla, editörlerle görüştük. Ajans tarafında fiyatlar yüksekti ve ölçek problem vardı. Bu yüzden serbest çalışan editör arkadaşlarla çalışmayı denedik yönetilmesi zor ve yıpratıcıydı. İçerde çözmeye çalıştık bu seferde farklı problemler yaşadık. evlilik.erospirlanta.com platformunu hayata geçirdik. Bu proje çok başarılı oldu. Bu projeyle bizim gibi tüm sektörün kaliteli içeriğe ihtiyacı olduğunu ve bu içeriğe ulaşma konusunda çok zorlandığını deneyimledik. Ve icerikbulutu.com’u fikri doğdu..”

30’a yakın uzmanlık kategorisi, 800 yazar

Platformunun sisteminin yazar, editör ve yayıncı ayağı var. Yazarlar sisteme detaylı bir filtreleme ile alınıyor. Şu an sistemde sağlıktan teknolojiye yeme içmeden finansa 30’a yakın kategoride içerik üreten 800’e yakın yazar var. Şu an itibariyle 15’a yakın markayla çalışan yayıncılık sektörü için ciddi bir istihdam sağlıyor. Bulut tabanlı bir sistem olan içerikbulutu.com

wordpress ile de entegre çalışıyor. Yayıncılar tarafından satın alınan içerikler wordpress eklentisi ile otomatik ya da manuel olarak wordpress tabanlı tüm sitelere aktarılabiliyor.

Bu özelliği ile de markaların üzerinden önemli bir yükü alacak sitenin içeriğin giderek daha da önem kazanacağı yakın gelecekte pazarlama ekosistemi içinde çok önemli bir figür haline geleceğini öngörebiliriz.

Marka Okulu önemli bir artı

Türkiye’de hem sektör profesyonellerin tercih ettiği hem de girişimci ekosistemini destekleyen sayılı eğitim kurumlarından olan Bilgi Üniversitesi Marka Okulu öğrencisi olan Ahmet Durmuşoğlu, içerikbulutu fikrinin şekillenmesi ve gelişim sürecinde buradaki eğitiminin öneminin altını çiziyor. Durmuşoğlu, Lale Saraloğlu ve Güven Borça gibi sektörel ve akademik tecrübeleri üst düzey isimlerin verdiği eğitimlerin girişimcilerin pazarlamayı işlerine kanalize etmede büyük önemi olduğunu belirtiyor.