UYGULAMA & YAZILIM

H.Kerem Fındık | 31.01.2014 - 10:30

iCar yakında otomobillere geliyor

Apple artık cebinizle ve evinizin salonuyla yetinmiyor. Yakında otomobilinizin ön paneline de geliyor.

YouTube’a sızdırılan bir videoya göre, Apple otomobillerin ön panelinde kullanılacak iCar isminde bir yazılım üzerinde çalışıyor. Uygulama sayesinde iPhone veya iPad’le benzer servislerde olduğu gibi sesli kumanda, navigasyon, müzik ve mesaj gibi özellikler araç sahipleriyle buluşacak. İrlanda’da yaşayan ve Apple için bağımsız olarak yazılım geliştiren Steven Troughton-Smith’in sızdırdığı video sistemin tam olarak nasıl çalıştığını gösteriyor (Bu arada, yayımlanan videonun yazılımcıların kullandığı iOS Simulator’dan alındığını not edelim).

Apple’ın iCar uygulamasını bu yılın sonuna piyasaya çıkaracağı düşünülüyor. Firmanın iCar için Ford ve BMW gibi önde gelen otomobil üreticileriyle görüştüğü de gelen haberle arasında.

Öte yandan, Google da Android tabanlı araç içi eğlence sistemleri alanında Açık Otomotiv Birliği altında Honda, General Motors, Hyundai ve Audi gibi üreticiler ile çip üreticisi Nvidia ile bir araya gelmişti. Android entegrasyonlu otomobillerin bu sene sonunda tüketicilere ulaşması bekleniyor.