Skip to main content

IBM’in IBM Think 2018 kapsamında tanıttığı en küçük bilgisayarı, bir kaya tuzu taneciğinden bile daha küçük.

IBM, kaya tuzu taneciğinden bile daha küçük bilgisayarını duyurdu. Mashable’ın haberine göre, IBM’in mikro bilgisayarı gücünü 1990’lı yıllarda üretilen X86 işlemciden alırken, üzerinde yüzlerce transistör bulunduruyor.  Dünyanın en küçük bilgisayarının tanıtımı dün başlayan ve üç gün sürecek IBM Think 2018 kapsamında gerçekleştirildi.

Parmak ucunu kaplamayacak kadar küçük olmasıyla dikkatleri çeken IBM üretimi bilgisayar, verileri işleyebiliyor, analiz edebiliyor ve iletişim kurabiliyor. Aynı zamanda blockchain için veri kaynağı olarak da kullanılacak bilgisayar, verileri yapay zeka kullanarak sınıflandıracak ve sahtekarlık tespiti yapabilecek. Cihazın üretim maliyetinin de 10 cent’ten daha az olması da paylaşılan bilgiler arasında.

İşlemci kapasiteleri giderek artarken boyutlarının küçülmesi IBM’e göre yeni bir teknolojinin başlangıcı niteliğinde. Devrim niteliğindeki cihazının prototipini test eden yetkililer, minik bilgisayarın ne zaman satışa sunulacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.