Skip to main content

Microsoft, Rusya’daki varlığında küçülmeye gidecek; IBM ise ülkeden tamamen çekiliyor. İki şirket de yüzlerce çalışanı işten çıkaracak.

Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı, pek çok devletin ve şirketin Rusya’ya tepki göstermesine yol açmıştı. Pek çok şirket Rusya’daki faaliyetlerine son verirken, bazı şirketlerin de Rusya’da küçülmeye gittikleri görüldü.

Rusya’dan çekilme kararı alan şirketlerden biri olan IBM, Mart ayında Rusya’daki faaliyetlerini askıya almış, fakat çalışanlarına maaş ödemelerine devam etmişti. Salı günü CEO Arvind Krishna tarafından paylaşılan bir şirket içi bilgi notuna göre, şirket çalışanlarını işten çıkaracak ve kapanma işlemlerini sürdürecek.

Reuters’a göre, IBM’in Rusya’da sadece birkaç yüz çalışanı bulunuyor.

Mart ayında Rusya’da yeni ürün satışlarını ve yeni hizmet sağlamayı durduran Microsoft ise önemli ölçüde küçülmeye gidiyor. Var olan anlaşmalarının gerekliliklerini yerine getirmeye devam eden, daha önce ürün ve hizmet satın almış olan müşterilerine desteğini sürdüren Microsoft, 400 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

Kaynak: IBM and Microsoft are laying off hundreds of employees in Russia as companies continue to exit and scale down businesses in the country –  Business Insider