ETKİNLİK

DigitalAge | 15.02.2012 - 15:55

IBM akıllı çözümlerinin ipuçlarını paylaştı

IBM Türk’ün düzenlediği Çözümler Zirvesi 2012, 15 Şubat tarihinde Swissotel İstanbul’da gerçekleştirildi. Geleceğin akıllı çözümlerine yer verilen bu yılki zirvenin odak noktaları ise Akıllı Şehirler ve Akıllı Ticaret konularıydı. Etkinliğin basın toplantısında konuşan IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk’un yanı IBM Kamu ve Eğitim sektörü Genel Müdürü Jeffrey Rhoda ve IBM Akıllı Ticaret ve B2B […]

IBM Türk’ün düzenlediği Çözümler Zirvesi 2012, 15 Şubat tarihinde Swissotel İstanbul’da gerçekleştirildi. Geleceğin akıllı çözümlerine yer verilen bu yılki zirvenin odak noktaları ise Akıllı Şehirler ve Akıllı Ticaret konularıydı.

Etkinliğin basın toplantısında konuşan IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk’un yanı IBM Kamu ve Eğitim sektörü Genel Müdürü Jeffrey Rhoda ve IBM Akıllı Ticaret ve B2B Başkan Yardımcısı Enrique Rodriguez IBM’in Akıllı Ticaret, Akıllı Kamu ve Akıllı Şehirler Yönetimi çözümlerini kısaca tanıttılar.

İlk olarak söz alan Jeffrey Rhoda “Hızla şehirlere doğru kayan dünya nüfusu şehirlerin temel sistemlerini kırılma noktasına getirirken; şehir altyapılarımız ihtiyaçlara akıllıca cevap verebilecek ve bunları sezebilecek yeni bilgi ve teknolojiler üzerine dayanmalıdır. IBM’in Akıllı Şehir projeleri,  karşı karşıya olduğumuz problemlerden çıkış yolunu gösteren yönetim, entegrasyon, inovasyon ve dönüşüm yol haritalarıdır” diye konuştu.

Ardından Enrique Rodriguez Akıllı Ticaret araçlarının önemini vurguladı: “Akıllı ticarete ihtiyaç duymamızın en büyük nedeni, akıllı tüketicilerdir. Güç, şirketlerin elinden müşteri tarafına geçerken ticaretin kuralları da yeniden tanımlandı. Veri çeşitliliği ve bilginin serbest ve yoğun olarak paylaşılmasıyla müşteri tarafı sınırsız bir güç elde etti. Akıllı ticaret ise bu sistemin kusursuz işlemesini ve şirketlerin oyunun ilerisinde olmalarını sağlıyor.”

Tüm gün süren etkinlikte, 22 IBM Çözüm Ortağıyla birlikte, Türkiye’deki farklı sektörlerden 10 başarı öyküsü, 25 strateji sunumu ve 200 demo yer aldı. Bunun yanı sıra, dünyanın dört bir köşesinden IBM çözümlerinin yer aldığı “Akıllı Şehirler Olmadan Önce” isimli bir sergi de zirvede yer aldı.

Zirvede özellikle gündeme getirilen bir diğer konu ise akıllı finans ve bankacılık konusuydu. IBM Orta ve Doğu Avrupa bölgesi finansal hizmetler bölümü direktörü Eray Yüksek, IBM bankacılık ve finans dünyasının geleceğini ve IBM çözümlerini konuştular.

Teknolojinin belediye hizmetlerini nasıl geliştirebileceğini ve IBM’in Akıllı Şehirler vizyonunu paylaşmak üzere etkinlikte ‘Akıllı şehirler’ paneli düzenlendi. Panele Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Sampaş CEO’su Şekip Karakaya ve müşteri ilişkileri bölüm müdürü Bülent Demirkurt katıldı.