Skip to main content

Teknoloji devlerinin işten çıkarma kararlarına bir yenisi daha eklendi. ABD’li teknoloji şirketi IBM, 3 bin 900 kişiyi işten çıkaracağını açıkladı.

ABD’li şirketler, küresel ekonomik gerilemeyle daha iyi başa çıkmak için ciddi bir şekilde küçülüyor ve maliyetleri düşürüyor. İşten çıkarmalarda Meta, Microsoft, Alphabet ve Spotify’dan sonra sıra IBM’e geldi. Şirket, 3 bin 900 kişiyi işten çıkaracağını ve yıllık nakit hedefini tutturamadığını duyurdu.

IBM’in 2022 nakit akışı, beklenenden yüksek işletme sermayesi ihtiyaçları nedeniyle 10 milyar $ olan hedefinin altında kalarak 9,3 milyar $ oldu.

CFO James Kavanaugh, Reuters’a şirketin müşteriye dönük araştırma ve geliştirme alanında işe alımlara devam edeceğini ifade etti.

IBM, Kyndryl ve Watson Health biriminin şirket bünyesi dışına alındığını ve işten çıkarmaların Ocak-Mart döneminde 300 milyon dolarlık bir ücrete neden olacağını söyledi. Açıklamanın ardından şirketin hisseleri %2 düştü. Analistler, düşüşün arkasında işten çıkarma haberlerinin ve serbest nakit akışı eksikliğinin olduğunu belirtti.

Kaynak: IBM cuts 3,900 jobs, misses annual cash target – Reuters