Skip to main content

Huawei, Kirin 990 çip serisini duyurdu: Kirin 990 ve Kirin 990 5G.

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, IFA‘da “Rethink Evolution” başlıklı bir açılış konuşması yaptı ve en son amiral Kirin 990 çip serisini duyurdu: Kirin 990 ve Kirin 990 5G.

Kirin 990 (5G) performans ve güç verimliliği, AI hesaplama ve ISS açısından yüksek performans sunuyor. Kirin 990 ise, daha kapsamlı bir 4G akıllı telefon kullanıcısı grubuna daha iyi deneyimler sunmak için etkileyici bir şekilde yüksek performans, enerji verimliliği, AI yetenekleri ve fotoğrafçılık özellikleriyle dikkat çekiyor.

En hızlı 5G bağlantısını sağlayan ilk 5G çipseti

Huawei Kirin 990 (5G) kompakt 5G akıllı telefon çözümü özelliğini taşıyor.  7 nm + EUV üretim süreciyle Kirin 990 (5G), daha küçük bir alan ve daha düşük güç tüketimi sağlayan 5G modem ile entegre edildi. Kirin 990 (5G), hem bağımsız olmayan (NSA) hem de bağımsız (SA) mimarileri ve TDD / FDD tam frekans bantlarını destekleyen ve çeşitli ağların donanım gereksinimlerini karşılamasını sağlayan ilk tam frekans 5G SoC olarak rakiplerinden ayrılıyor. Balong 5000’in mükemmel 5G bağlantı kabiliyetini temel alan Kirin 990 (5G), sektörde eşsiz 5G deneyimi sunan, 2.3 Gbit / sn’lik lider indirme hızı ve 1.25 Gbit / s’lik yükleme bağlantı hızı sunuyor.

Performans ve enerji tasarrufu özellikleri

Kirin 990, 2.86 GHz’e kadar baskın bir frekansa sahip iki ultra büyük çekirdek, iki büyük çekirdek ve dört küçük çekirdek içeren üç seviyeli bir güç verimliliği yapısına sahip. Ek olarak, Kirin 990 16-çekirdekli Mali-G76 GPU ve akıllı işlem süreci dağıtımı için etkili bir bant genişliği tasarrufu ve düşük güç tüketimi sağlayan yeni sistem düzeyinde Akıllı Önbellek kullanıyor. Oyun tecrübeleri için Kirin 990 (5G), donanım altyapısı ve çözümleri arasında etkin bir iş birliğine olanak sağlayan, endüstri lideri olan Kirin Gaming + 2.0’ı destekliyor.

Fotoğrafçılık deneyimi için yenilenmiş ISP 5.0

Fotoğrafçılığa gelince, Kirin 990 (5G) düşük ışıklı ortamlarda daha parlak ve daha net görüntüler yakalamak için blok eşleştirme ve 3D filtreleme (BM3D), profesyonel düzeyde donanım gürültüsü azaltma (NR) özellikleri yepyeni bir ISS 5.0 ile geliyor. Aynı zamanda, videolarda daha doğru ses işleme için çift alanlı video NR kullanan ilk işlemci olma özelliğini taşıyor. Buna ek olarak, AI segmentasyonunu temel alan gerçek zamanlı video işleme ve görüntü oluşturma gibi özelliklerle görüntü renk çerçevesini çerçeveye göre ayarlayıp sinema kalitesinde görüntüler sunabiliyor.