Skip to main content

Çinli teknoloji firması Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin CFO’su Meng Wanzhou’nun tutuklandığı bildirildi.

Kanadalı yetkililer dün, Çinli akıllı telefon üreticisi ve telekomünikasyon devi Huawei Technologies’in Mali İşler Müdürü (CFO) Meng Wanzhou‘yu ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla tutukladıklarını açıkladı.

Dava hakkında yayın yasağı olduğunu belirten Kanada Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ian McLeod, Meng’in geçen cumartesi günü Vancouver’da yakalandığını ve ilk duruşmaya 7 Aralık Cuma günü çıkartılacağını belirtti. Meng’in ABD’ye iade edilmesi durumunda ise New York eyaletinin Doğu Bölgesi Mahkemesi’nde yargılanacağı öğrenildi.

Huawei tarafından tutuklamanın ardından yapılan açıklamada Meng’in Kanada’da havaalanındayken yakalandığı ve firmaya söz konusu suçlamayla ilgili detaylı bilgi verilmediği belirtildi. Ottawa’daki Çin Büyükelçiliği Meng’in tutuklanmasını insan hakları ihlali olarak nitelendirdi ve derhal serbest bırakılmasını istedi. ABD Adalet Bakanlığı sözcüleri ise tutuklama hakkında konuşmayı reddetti.

ABD Adalet Bakanlığı, Huawei’ye İran’a yönelik yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle Nisan ayında soruşturma açmıştı.