Skip to main content

Huawei Dönüşümlü CEO’su Ken Hu, Mobil Geniş Bant Araştırmaları için “X Lab“kurulduğunu duyurdu

Huawei, geniş bant araştırmaları için üç büyük pazarda, üç farklı laboratuvar kuruyor. Araştırmaları hızlandırmak adına AR-GE üzerinde yapılan yatırım da artıyor.

Huawei Başkan Yardımcısı ve Dönüşümlü CEO’su Ken Hu açılış konuşmasında; operatörlere, uygulama merkezli ağlar oluşturma ve açık ekosistemler kurulması için yardım istedi.

Video içerik aktarımında yenilikler

İlk gördükleri fırsatın video alanında olduğuna dikkat çeken Hu, “Video, medyada içerik aktarımında, sosyal ve profesyonel iletişimde, pazarlama gibi en popüler yöntem haline geldi. Video ve diğer görüntüler, mobil ağ trafiğinin yüzde 60’ını oluşturuyor. Eğlence videoları bu pazarın en büyük payını oluşturuyor ve bu da operatörlerin devreye girmesi için büyük bir alan açıyor. Endüstriyel uygulamalarda ise kamu güvenliği, trafik gözetimi ve lojistik alanlarında mobil video çözümleri fırsatlarla dolu. Video iletişim dünyasında canlı video yayını büyük bir küresel olay haline dönüştü” diye konuştu.

Hu’nun tanımladığı diğer fırsat ise, patlama yapmanın eşiğinde olan dikey pazarlar… Sayısal dönüşümün sağlanmasında mobil şebekelerin anahtar konumda olduğunu belirten Hu, operatörleri , mobil iletişimde olanakları artıracak ve işbirliği alanında yeni bir anlayış getirecek net fırsatların belirlenmesi yönünde teşvik etti. Hu, servis sağlayıcılar ve endüstri oyuncularının yeni ve kapsamlı iş modellerine daha fazla uyum gösterebilmeleri için yakın bir işbirliği içinde çalışmaları gerektiğini vurguladı. Video, ev ve dikey pazarlarda bu fırsatları yakalayabilmek için teknoloji odaklılıktan uygulama odaklılığa geçilmesi gerektiğini söyledi. Hu’ya göre böylesi bir evrim 3 anahtar faktöre bağlı: Bağlantı, mimari ve uygulamalara olanak verecek platformlar…

Videonun dışında, ikinci büyük fırsatın ise ev pazarında olduğuna dikkat çeken Hu, “Günümüzde dünyada yaklaşık 2 milyar civarında hane bulunmaktadır. Bunlardan 1.3 milyarının geniş bant bağlantısı, 300 milyonunun ise 10Mbps’den daha düşük hızda bağlantısı vardır. Bu 1.6 milyar hane, kablosuz geniş bant için ideal bir pazardır.” diyerek araştımaların yönü hakkında da ipuçları verdi.