Skip to main content

Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo’dan oluşan Çinli dört büyük teknoloji şirketi Google’a karşı güçlerini birleştirdi.

Çinli dört büyük teknoloji devi şirketi Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo, Google’a karşı işbirliği yaptı. Reuters’ın haberine göre, Gelecek ay Küresel Geliştirici Hizmet Birliği’ni (GDSA) kullanıma açmaya hazırlanan bu dört marka Google Play’e alternatif olma hazırlığı içinde.

ABD ambargosu ve sonrasında yaşananlar doğrultusunda sürpriz bir uygulama ortaklığı kuran Huawei,Oppo, Vivo ve Xiaomi, Global Developer Service Alliance (GDSA – Küresel Geliştirici Hizmet Birliği) çatısı altında güçlerini birleştiriyor. Paylaşılan bilgilere göre GDSA, geliştiricilerin oyun, müzik ve film de dahil olmak üzere mobil uygulamalarının yurtdışı piyasalarda pazarlanmasına odaklanacak. Bu ortaklıkta Google Play’e alternatif olması hedeflenen platform, Çin dışındaki geliştiricilerin uygulamalarına da açık olacak.

Ortak platformun Mart ayında açılması planlanıyor

Bu yılın mart ayının başında kullanıma açılması planlanan ortak platform, ilk olarak aralarında Hindistan, Endonezya, Malezya ve Rusya’nın dahil olduğu 9 bölgeyi kapsayacak.

Reuters’a konuşan Xiaomi’nin sözcüsü ise ortak platformun Google Play uygulama mağazasına rakip olmadığını belirterek, “GDSA, geliştiricilerin uygulamaların Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun ilgili uygulama mağazalarına aynı anda yüklenmesini kolaylaştırmaya hizmet edecek” dedi.