Skip to main content

Bazı Çinli firmalar Huawei marka telefon alan çalışanlarına maddi destek vermeye başladı.

Çinli teknoloji firması Huawei Technologies‘in sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin CFO’su Meng Wanzhou‘nun tutuklanıp serbest bırakılmasının ardından 20’den fazla Çinli şirket, Huawei’ye destek olmak amacıyla çalışanlarını Huawei telefon almaya teşvik edecek bir yönteme başvurdu.

Foxbusiness.com’un haberine göre, Çin’de bazı firmalar teknoloji devine tam destek vermek için, Huawei cep telefonu alan çalışanlarına tutarın yüzde 10 ila 20’si oranında para desteği sözü verdi. Telefon bedelinin tamamını ödeyen firmalar bile var, bunlardan biri Shanghai Youluoke Electronic and Technology isimli şirket. Fuchun Technology ise Huawei alan çalışanlarına 100-500 yuan (14,5-72,5 dolar) aralığında bir destek sağlıyor. Birçok Çinli şirket sosyal medya hesaplarından, Huawei’nin telefon dışındaki ürünleri için de harcama yapacaklarını bildirdi.

Huawei Technologies CFO’su Meng Wanzhou bu ay başında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla Kanada’da tutuklanmış, ardından şartlı olarak serbest bırakılmıştı. Alınan karara göre Meng, 7 milyonu nakit ve 3 milyonu gayrimenkul olmak üzere 10 milyon Kanada doları kefalet bedeli ödeyecek, Vancouver kentindeki evinde ikamet edecek ve 7/24 izlenecek.