Skip to main content

Çinli teknoloji devi, 5G teknolojisi 2020’den önce sunmayı planlıyor

Huawei, Rusya’nın mobil operatörü MegaFon ile anlaşma yaptı. Yapılan anlaşmanın amacı ise 5G teknolojisini hayata geçirmeye yönelik deneme ağları geliştirmek.

Çinli telekomünikasyon şirketi ve Rusya’nın mobil servisinin arasında yapılan anlaşma, 5G teknolojisini yaygınlaştıma üzerinde odaklanacak. Anlaşma şartlarına göre; 5G ağı oluşturmak için ihtiyaçlar belirlenecek ve deneme çalışmalarını yürütecek bir ekip kurulacak. Anlaşma planlandığı gibi giderse de 2018’de Rusya‘da gerçekleşecek Dünya Kupası’nda görünürlük kazanacak. 5G  tekolojisini hayata geçirmeye yönelik deneme projelerinin, Haziran 2017’de tamamlanması bekleniyor.

Huawei Ürün ve Çözümlerden Sorumlu Başkanı Ryan Ding, MegaFon’un yardımıyla bilim kurguya benzer servisi 5G gerçekliğine taşımayı hedeflediklerini belirtti. “Tahmin edilen 5G teknolojisinin tanıtım tarihini 2020’den iki yıl önce Rus kullanıcılar ve dünya çapındaki futbol hayranları için bu hizmeti sunmayı planlıyoruz.

Huawei’nin yaptığı bu hamle de Huawei’nin 5G hakkında ne kadar ciddi olduğuna dair bir diğer gösterge. Çinli teknoloji devi, yakın zamanda 5G’ye 2022 yılında ulaşması beklenen Birleşik Krallık’ta 5G araştırma merkezine 5 milyon dolar değerinde bağışta bulunmuştu.

Kaynak: The Next Web

görsel: The Next Web