Skip to main content

Hewlett- Packard, üçüncü çeyrekte beklenen 8,9 milyar dolar kaybını bildirdi. Şirket, 10,8 milyar doları satın alma ve yeniden yapılanma maliyetleri üzerine harcamıştı. Gelirler yüzde 5’ten yıllık 29,7 milyar dolara düştü….


Hewlett- Packard, üçüncü çeyrekte beklenen 8,9 milyar dolar kaybını bildirdi. Şirket, 10,8 milyar doları satın alma ve yeniden yapılanma maliyetleri üzerine harcamıştı.
Gelirler yüzde 5’ten yıllık 29,7 milyar dolara düştü. Bilgisayar devi, Temmuz’da biten çeyreklik dönemde 2 milyar dolar kazandı.
HP Başkanı ve CEO’su Meg Whitman, “HP’nin çok yıllı geri dönüşünün hâlâ erken dönemlerinde ve karşıdan esen rüzgara rağmen makul bir gelişme kaydettik” şeklinde konuştu ve devam etti. “Çeyrek sırasında stratejik öncelikler, maliyetleri yönetmede, organizasyon değişikliği ve bilançoyu geliştirme üzerine odaklanmak için önemli adımlar attık.”

HP, Mart ayında PC ve yazıcı iş alanlarını tek bir alt birime birleştirmeyi planlarını açıkladı. Şirket,   daha yalın bir yönetim yapılanması yaratmak için küçük birimleri de birleştirdi.  Mayıs ayında HP, gelecek 18 ay içinde 27 bin çalışanını ya da yüzde 8 iş gücünü  işten çıkarmak üzerine olduğunu açıklamıştı.
Bu dönem için, yazılım geliri yüzde 18 kadar yükselmiş olsa da, PC birimi satışlarda, yüzde 10 düşüşle karşılaştı. Dell gibi HP de tüketicilerin mobil bilgisayarı tercih etmesiyle durgun PC satışlarından nasibini aldı. 
(Kaynak: Mashable)