Skip to main content

Honda ve LG tarafından inşa edilecek ve 4,4 milyar dolara mal olacak olan batarya fabrikası, 2 bin 200 kişiye iş imkânı sağlayacak.

Honda Motor ve LG Energy Solutions tarafından yapılan bir açıklamaya göre, iki şirket Ohio’ya bir batarya fabrikası inşa edecek.

Bahsi geçen fabrikanın Columbus’a inşa edileceği de açıklanan bilgiler arasında yer alırken; fabrikanın inşasına 2023 yılında, batarya üretimine ise 2025 yılında başlanması planlanıyor. Fabrikanın 3,5 milyar dolara, tüm yatırımın ise ismi açıklanmayan ortak girişime 4,4 milyar dolara mal olacağı öngörülüyor. Fabrika, ilk hesaplamalara göre 2 bin 200 kişiye iş imkânı sağlayacak.

Batarya fabrikasının yanı sıra, Honda, hâlihazırda kullanımda olan bazı otomobil ve güç aktarma organı fabrikalarında yapacağı geliştirmeler için 700 milyon dolar ayırdı. Honda’nın 2026 yılında Kuzey Amerika’da elektrikli otomobil satışına başlaması bekleniyor.

Honda, 2040 yılına kadar fosil yakıtlı araçların üretimini sonlandırarak Kuzey Amerika’da sadece bataryalı ve yakıt hücreli elektrikli araçların satışına başlamayı planlıyor. Şirket, 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Öte yandan, LG Energy Solutions’un batarya üretimi konusunda Honda’nın yanı sıra General Motors, Hyundai ve Stellantis ile işbirliklerine gittiği de biliniyor.

Kaynak: Honda’s new $4.4 billion EV battery plant will be built in Ohio – CNBC