Skip to main content

Marketten aldığınız sebze ve meyveyi artık bölgesinden üreticisine kadar takip etmek mümkün. Detaylar haberimizde…

Meyve ve sebze ticaretini takip etmek için yeni bir dönem başladı. Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, meyve ve sebze ticaretini elektronik ortamda takip edebilmek için Hal Kayıt Sistemi (HKS) Mobil Uygulaması geliştirildi. HKS Mobil ile merak edilen ürünün hangi bölgeye ait olduğunu ve kaç liraya alındığı öğrenilebilecek. Uygulama ile ayrıca alınan sebze ve meyvelerin üreticisi, üretim zamanı ve yöntemi de öğrenilebilecek.
Tüketiciler HKS Mobil Uygulama ile ürünlerin künyesindeki karekodu okutarak, satın aldıkları sebze ve meyvelerin üreticisini, üretildiği bölgeyi, üretim zamanını ve yöntemini (organik, iyi tarım, konvansiyonel) görüntüleyecek.  Öte yandan, tüketiciler tezgâhta perakende satış fiyatını gördüğü ürünün üreticiden hangi fiyattan satın alındığını ve el değiştirmelerde oluşan fiyatını anlayabilecek.

HKS Mobil nerede kullanılıyor?

HKS Mobil şu an geçerli olan büyük marketlerde kullanabiliyor.  Telefonla üzerinde barkod bulunan ürün taranıyor ve ürüne ilişkin istenen verilere ulaşılabiliyor.  Bunun için HKS Mobil’i indirmek ve uygulamanın içindeki “sorgula” kısmına tıklayarak ürünü taratmak gerekiyor.

HKS Mobil’i Google Play için buradan, App Store için ise buradan indirebilirsiniz.