Skip to main content

Havayolu teknolojisindeki son gelişmeler, sektörün geleceğine dair öngörüler ve Hitit’in çözümlerinin ele alındığı konferansa, Türkiye ve dünyadan sivil havacılık alanından temsilciler katıldı.

Havayolu teknolojisinde; tamamı yerli yazılım ürünleriyle dünyaya hizmet ihraç eden Hitit, sektör uzmanları ve iş ortaklarını, İstanbul’da düzenlediği konferansta bir araya getirdi.  18 Ekim’de Sultanahmet Four Seasons Hotel’de gerçekleşen ve havayolu teknolojisindeki son gelişmelerin paylaşıldığı konferansa Türkiye’den Pegasus Hava Yolları ve Onur Air; yurt dışından Pakistan Uluslararası Havayolları, Türkmenistan Havayolları, Arik Air (Nijerya), Nouvelair (Tunus), Precision Air (Tanzanya), Air Tanzania, Air Namibia, APG Havayolları (Fransa), Kam Air (Afganistan) Air Manas (Kırgızistan), Passion Air (Gana) ve Global GSRM (Almanya-Yer Hizmetleri Firması) temsilcileri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Hitit Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç, “Yazılım çözümlerimizi kullanarak her yıl 65 milyondan fazla yolcu uçuran tüm iş ortaklarımızla bugün havayolu sektörünün geleceğine ışık tutmak ve Hitit’in sektörün problemlerine yönelik yeni çözümlerini anlatmak için buradayız. Büyük veri, kişiselleştirme ve mobilin önümüzdeki yıllarda havacılık sektöründeki yarışın kurallarını belirleyecek olan temel öğeler olduğu gerçeğinden hareketle, çözümlerimizi zamanın ruhuna göre sürekli yeniliyor ve yeni çözümler geliştiriyoruz” dedi.

Dijital dönüşüm havacılığı nasıl etkileyecek?

Pegasus Hava Yolları İş Uygulamaları Başkan Yardımcısı Erdinç Uğurlu, Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) Sistemlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kashif Rana, Mısır menşeili havayolu firması Nouvelair’den Ürün Direktörü Mohamed Achraf Badreddine yaptıkları sunumlarla havayolu şirketleri gözünden sektör değerlendirmesinde bulundu. Further Network Kurucu Ortağı ve CTO’su Erdem Üney blockchain teknolojisinin havacılık sektörüne etkileri, airRM EMEA Bölgesi Satış ve Destek Direktörü Mark Lafferty yolcu hizmetleri sistemlerindeki yeniliklerin gelir yönetimine etkileri ve IER France  Avrupa Bölgesi Satış Direktörü Philippe Dupuis ise havalimanlarındaki yeni teknolojilere ilişkin  sunumlar yaptı.

Konferansta ayrıca Hitit Ürün Stratejisinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Semra Kandemir’in moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Pegasus Hava Yolları CIO’su Barış Fındık, PIA’den Kashif Rana ve Hitit Danışmanı Hakan Ünlü dijital dönüşümün havacılığa etkilerini ele aldı.  Panelde kripto para ve kripto tekniklerinin havayollarının operasyonlarına etkileri, havayolu sektöründeki oyuncuların dijital dönüşüme adaptasyonlarında en çok zorlandıkları konular olduğu belirtildi.