Skip to main content

İnternetteki bilgi kaynağınız ne kadar güvenilir?

Basılı ve elektronik ortamda bulunan bilgi kaynaklarını, kullanıcıları ile buluşturmak amacıyla kurulan Hiperlink, geliştirdiği Hiperkitap E-Kütüphane veritabanıyla bilinçsiz internet kullanımının önüne geçiyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan 2012 Yaratıcı Endüstrileri Geliştirilmesi Malî Destek Programı’ kapsamında hayata geçirilen Türkiye’nin kütüphane projesi, aynı zamanda kullanıcıları internetteki bilgi kirliliğinden kurtararak güvenli bilgiye, doğru adresten ulaşmalarını sağlıyor.

Astronomi ve uzay bilimlerinden eğitime, ekonomiden müziğe kadar veritabanında 28 farklı konu başlığında 12 binin üzerinde e- kitap barındıran Hiperlink, bireylerin akademik bilgiye doğru adresten ulaşmasına imkânı veriyor.

Türkiye’nin doğusundan batısına herkes kültür hizmeti alabilecek

E-Kütüphane hakkında açıklama yapan Hiperlink Direktörü Harun Karakuş, “Geliştirdiğimiz e-kütüphane veri tabanımız doğru bilgi kaynaklarına istenildiği zaman istenildiği yerden, birden fazla kişinin erişebilmesini sağlıyor. Aynı zamanda, her kullanıcının kendi e-kütüphanesini oluşturarak, istediği kitapları kendi kütüphanesinden ödünç alabilmesini ve bu kitaplar üzerinde not alma, önemli gördüğü yerlerin altını çizme, telif haklarına uygun olarak paylaşabilme imkânlarını sağlıyoruz. Hiperkitap e-kütüphanesine Türkiye’den 72 üniversite, dünyanın en büyük üniversitelerinden Harvard ve Yale Üniversiteleri abone” ifadesini kullanıyor.

E- kütüphaneye anında erişim imkânı

E-kütüphaneye erişim, kurumlarda IP kontrollü olarak; kurum bilgisayarları, kişisel bilgisayar ya da mobil cihazlardan gerçekleştiriliyor. Son geliştirilen yazılım ile kullanıcılar iOS ve Android uygulamalarını indirerek mobil cihazlarından e-kütüphaneye ulaşabilecek, istedikleri anda kendi kişisel kütüphanelerini oluşturabilecek.