Skip to main content

Hindistan’da bilim insanları bugün bilimsel araştırmalar için bütçeden ayrılan payın artırılması için yürüyecek.

Hindistan’da billim insanları bugün “Hindistan Bilim Yürüyüşü” isimli bir etkinlik gerçekleştirecek. Ülke çapında 26 şehirde düzenlenecek yürüyüşte önde gelen araştırma kurumları ve üniversitelerden bilim insanları bir araya gelecek. Yürüyüşün amacı devletten bilimsel araştırmalar için fonların artırılması, bilim dışı inançların yayılmasının önlenmesi ve dini hoşgörüsüzlüğe son verilmesi olarak belirlendi.

Bu yürüyüş ilhamını aslında 22 Nisan’daki Bilim için Küresel Yürüyüş etkinliğinden alıyor. Dört ay önceki yürüyüşte 600 şehirde 500 binden fazla insan katılmış ve bilimsel araştırmalar için ayrılan fonların azaltılmasını protesto etmişti. Bu yürüyüş Hintli bilim insanları arasında diyalog ortamı oluşurdu ve e-posta grupları ortaya çıktı. Hindistan Bilim Enstitüsü (IISc), Hindistan Fen Eğitimi ve Araştırma Enstitüleri (IISER) ve Hindistan Teknoloji Enstitüleri (IIT) gibi bilim kurumları bir araya gelerek bir dilekçe hazırladı ve kamuoyu ile paylaştı.

Öte yandan, araştırmacılar durumun giderek kötüleştiğini iddia ediyor. Hindistan’da 37 laboravtuvarı yöneten Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurulu finansal acil durum ilan etti. Kurulun genel direktörü Girish Sahni, Indo-Asian Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, projelerini yürütmek için fonlarının çok azaldığını söyledi. IISER Kalküta Fizik Bölümü Profesörü Soumitro Banerjee ise birçok ülkede bilimsel araştırmalar için GSMH’nın yüzde 2,5-3’ü civarında bütçe ayrıldığını ifade ediyor ve Hindistan’da bu oranın binde 85’te kaldığını dile getiriyor.