Skip to main content

Hewlett Packard Enterprise, kurumsal sınıf, full stack GenAI çözümü sunmak için NVIDIA ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Hewlett Packard Enterprise (HPE), üretken yapay zekâ (GenAI) kurumsal bilgi işlem çözümü oluşturmak üzere NVIDIA ile genişletilmiş stratejik işbirliği yaptığını duyurdu.

HPE tarafından yapılan açıklamaya göre; birlikte tasarlanan, önceden yapılandırılmış yapay zekâ ayarlama ve çıkarım çözümü, her büyüklükteki işletmenin özel verileri kullanarak temel modelleri hızla özelleştirmesine ve üretim uygulamalarını uçtan buluta her yerde yaygınlaştırmasına olanak tanıyor. Sunulan teklif, HPE ve NVIDIA’nın full stack yapay zekâ ayarlama ve çıkarım çözümüyle GenAI altyapısını geliştirmesine ve yaygınlaştırmasına yönelik karmaşayı ortadan kaldırıyor.

HPE’nin basın açıklamasına göre; işletmeler çapraz arama, iş süreci otomasyonu ve içerik oluşturma gibi kullanım durumları için GenAI modelleri geliştirip yaygınlaştırırken hızlı bir şekilde ve işletmenin ihtiyaç duyduğu, her yerden dağıtılabilecek bir yazılım ve altyapı yığınına ihtiyaç duyuyor. Üretken yapay zekâ için yeni kurumsal bilgi işlem çözümü, HPE ve NVIDIA arasında full stack, kullanıma hazır yapay zekâ çözümleri sunan genişletilmiş işbirliğinin bir parçası olarak sunuluyor. Bu çözümler, HPE Machine Learning Development Environment, HPE Ezmeral Software, HPE ProLiant Compute ve HPE Cray Supercomputers ile NVIDIA AI Enterprise yazılım paketini, NVIDIA NeMo framework dahil olmak üzere entegre ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen HPE Başkanı ve CEO’su Antonio Neri, konuya ilişkin şunları söyledi: “HPE ve NVIDIA, önceden yapılandırılmış çözümlerden oluşan bir portföy ile yapay zekâ modelleri geliştirme ve yaygınlaştırma yolculuğunu önemli ölçüde kolaylaştıracak kapsamlı bir yapay zekâ yerel çözümü sunmak üzere benzersiz bir konumda yer alıyor. HPE ve NVIDIA arasındaki stratejik işbirliği, işletmelerini yapay zekâ ile dönüştürmek isteyen müşterilerimizin önündeki engelleri önemli ölçüde azaltacaktır.”

NVIDIA Kurucusu ve CEO’su Jensen Huang ise “Üretken yapay zekâ çağı, işletmelerin işlerini yeniden hayal etmek için mücadele ettiği bir yarışa dönüştü. HPE ile genişletilmiş işbirliğimiz, doğru asistanları, bilinçli sohbet robotlarını ve semantik aramayı güçlendirmek için iş odaklı verilerle bağlantı kuran yapay zekâ uygulamaları aracılığıyla, işletmelerin benzeri görülmemiş üretkenliğe ulaşmalarına yardımcı olacak” diye ekledi.