Skip to main content

Hack’lenme konusunda endişelerinizi bu yazıda giderebilirsiniz.

Sıklıkla firmaların, kullanıcıların hesap bilgileri çalınma haberlerini duyuyoruz. Geçtiğimiz ay büyük çaplı çok sayıda bilgisayarın bir IP’ye saldırması (botnet) olayı ortaya çıkarılmıştı. Bu olayda Facebook, Google ve Yahoo’dan iki milyonun üzerinde hesap bilgisi çalınmıştı. Bu olaydan bir ay önce kadar da Adobe’den 152 milyon hesap bilgisi çalınmıştı.

Çalıntı haberlerinden sonra eğer internet hesaplarınızın bu saldırılarda yer alıp almadığı konusunda endişeli olabilirsiniz. Peki bu durumu nasıl kontrol edebilirsiniz?

Yapılan saldırılardan sonra hesaplarınızın o saldırıda kurban gidenlerden biri olup olmadığını kontrol edebileceğiniz pek çok site bulunuyor. Aralarından bazıları diğerlerine göre daha kullanışlı olup; bazıları da yalnızca eposta adreslerini toplama amacında olabilir. Bu yüzden bu siteleri kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Time’da yer alan haberde; bu siteler içinde güvenilir buldukları site, haveibeenpwned.com olduğuna yer verdi. Site, kullandığınız eposta hesap bilgilerinin çalınıp çalınmadığını öğrenmenize imkân veriyor. Eğer hesaplarınız bir saldırıya uğradıysa bunu da detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

Peki hesaplarınızdan birinin tehdit altına girdiğini gördüğünüzde ne yapmalı? Sıra yeni bir şifre oluşturmaya geliyor. Yeni şifreniz doğum günü, ‘password’ veya ‘123456’ olmamalı. Şifrenizi akılda kalacak şekilde belirlemeli, unutacak kadar kompleks olmamalı.

Yeni şifrenizi en az sekiz karakterli olacak şekilde deneyin. Ne kadar uzun olursa belirlediğiniz şifreniz o kadar iyi. Büyük harf – küçük harfler, rakamlar ve eğer site veya servis izin verirse !, # ve ? gibi özel karakterleri kullanabilirsiniz. Şifrenizin akılda kalıcı olması için bir cümleyi tercih edebilirsiniz.