ARAŞTIRMA

DigitalAge | 09.10.2014 - 17:26

Her beş Android kullanıcısından biri siber saldırılara maruz kalıyor

Her beş Android tabanlı cihaz kullanıcısından biri en az bir kez zararlı yazılımlar tarafından saldırıya uğradı

Dünyanın her yerinden toplam bir milyon Android cihaz kullanıcısı Ağustos 2013 ve Temmuz 2014 arasında tehlikeli zararlı yazılımların saldırılarına maruz kaldı.

Rusya, Hindistan, Kazakistan, Vietnam, Ukrayna ve Almanya’daki kullanıcılar, Android işletim sistemini hedefleyen siber saldırıların ana hedefleri arasında. Bunun nedeni, bu ülkede yaşayan insanların SMS üzerinden içerik ve çevrimiçi hizmetler için kolaylıkla para harcıyor olması; ön ödemeli mobil hesaplardan üçüncü şahıs banka hesaplarına hızlı ve anonim olarak para aktarımı yapmak için bu hizmetleri kullanabilen siber suçlular için bu, zararlı yazılımları paraya çevirmenin cazip bir yolu.

Doğu Avrupa’da Kaspersky Lab tarafından tespit edilen mobil zararlı yazılımı saldırıları çoğu, başta Ukrayna (yüzde 44, bölgesel rakam) olmak üzere Polonya (yüzde 23), Türkiye (yüzde 11), Romanya (yüzde 8) ve Yunanistan’da (yüzde 7) gerçekleşmiş.

Durum tamamen ümitsiz değil

  • Rapor dönemi içinde Android tabanlı cihazlara yönelik tehdit ortamının tamamen umutsuz olduğu da söylenemez. Nisan 2014’te Kaspersky Lab uzmanları, büyük ölçüde Trojan-SMS saldırısı sayısındaki azalmanın bir sonucu olarak toplam gerçekleşen saldırı sayısında ciddi bir düşüş belirledi. Bu muhtemelen, Rusya telekom düzenleyici kurulu tarafından uygulanan, SMS üzerinden ödemeli hizmetlere yönelik yeni kuralların bir sonucu.
  • Artık tüm Rusya operatörleri, SMS yoluyla hizmet satın almak isteyen tüm abonelere bir onaylama mesajı göndermek zorunda. Temmuz 2014’ten itibaren saldırı sayısı bir kez daha arttı. Nisan ayındaki düşüşe katkı sağlayan yeni kurallar, dolaylı olarak siber dolandırıcılığa karşı yasaların ne kadar etkili olduğunu gösterdi.

“Mobil siber tehditler” anketi Kaspersky Lab ve INTERPOL tarafından Ağustos 2013 ve Temmuz 2014 arasında gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Gadget Magazine