Skip to main content

Hem profesyonel oyunculara hem de oyun deneyimine önem veren oyunculara hitap eden SteelSeries’in ultra hafif mouse’u Aerox 3 Wireless’ı inceledik.

Oyuncu farelerine, gelişen teknolojiyle birlikte oyuncuya farklı deneyimler sağlayan, farklı ihtiyaçlara farklı çözümler üreten, sonuçta en fazla yenilenen oyuncu ekipmanı diyebiliriz. Son dönemde de bu cümleye örnek olarak ultra hafif oyuncu farelerini gösterebiliriz. Çeşitli markaların hafif farelerini denedik, gördük, bazılarını sevdik bazılarını yeterli bulmadık. Ama SteelSeries Aerox 3 Wireless, hem 66 gramlık ağırlığıyla, hem kablosuz olmasıyla hem de performansıyla bizi mutlu etti.

SteelSeries Aerox 3 Wireless, dünyanın en hafif oyuncu farelerinden biri. Sadece 66 gram. ABS plastikten yapısı, delikli gövdesi, RGB aydınlatmasıyla, hafif olduğu kadar yakışıklı da bir oyuncu faresi. Bu hafiflik asla yanıltmasın, ABS plastikler hafif ama sert yapılıdırlar. O yüzden “Mouse’um sağlam değil, çok uzun süre kullanamayacağım” gibi endişeleriniz olmasın.

Peki sadece ABS plastik mi koruyor? Aralardan su, toz gibi şeyler kaçarsa ne olur diye sorduğunuzu duyar gibiyim. En azından benim aklıma ilk gelen şeylerden biri, “o delikler iyi güzel de içi toz dolar, hemen bozarım”dı. SteelSeries Aerox 3 Wireless, AquaBarrier teknolojisini kullanıyor. Yani, su, toz, kir, yağ vb. çevresel zararlara karşı koruma sağlayan IP54 derecelendirmesine sahip. Üstelik, SteelSeries Aerox 3 Wireless IP54 derecelendirmesine sahip ilk oyun faresi. Kısacası fare, iç devreyi az önce saydığım her türlü çevresel zarardan koruyacak şekilde tasarlanmış.

SteelSeries Aerox 3 Wireless bize çift kablosuz bağlantı kullanma imkanı sağlıyor. Dual Wireless modu 2.4 Ghz ile minimum gecikme performansıyla oyunlarda kullanmaya uygun diyebilirim. Bu modda fare 80 saate kadar çalışabiliyor. Quantum 2.0 Wireless Modu ise 200 saate kadar kullanım vaat ediyor. Pil tükendiğinde USB-C üzerinden hızlı şarj desteklemesi de önemli bir özellik. Üstelik 15 dakika gibi kısa bir sürede 40 dakikalık kullanım imkanı sağlayacak kadar bataryayı doldurabiliyor.

SteelSeries Aerox 3 Wireless’da, kablosuz performans için PixArt ile birlikte 1’e 1 izleme sensörü olan TruMove Air optik sensör kullanılmış. Bu sensör hassasiyetin 18.000 CPI’ya kadar çıkartılmasına imkan veriyor.

80 milyon tıklama ömrü olan Aerox 3 sizi süreli bir kullanım için oldukça ideal. 1000Hz/1Ms tarama hızına sahip, bu beni etkileyen bir diğer özellik oldu. SteelSeries Aerox 3 Wireless , sadece sağ ellini kullanan oyuncular için üretilmiş. Yani günümüzde bir çok markanın yaptığı gibi hem sol el kullananlara hem de sağ el kullananlara özel iki çeşit ürün şeklinde piyasaya sürülmemiş. Sağ el, tek renk ve tek boyutta bir üründen bahsediyoruz. Bir de atlamadan geçmeyeyim, farenin üzerinde 6 adet tuş bulunuyor. Bunları kişiselleştirmeniz de mümkün. PTFE kaydırma kızakları da bence yeterli bir kalitede.
Kutu içeriğinden de kısaca bahsedersem, içerisinden faremizin dışında bir adet kullanım kılavuzu, USB Type-C to USB Type-A Super Mesh Data/Charging Cable çıkıyor.

Sonuç

SteelSeries Aerox 3 Wireless, kablosuz ve hafif oyuncu fareleri piyasasına farklı bir soluk getiriyor. Vaat ettiği her şeyi kusursuza yakın yerine getiriyor. Ultra hafifliği hiçbir şekilde performansını ya da kullanım deneyimini engellemiyor. Aksine ince bir mühendislikle mükemmel bir deneyime dönüşüyor. Görüntü itibariyle herkese hitap etmediğini söyleyebilirim. Bu tamamen kişisel bir tercih. Benim fikrim, başlarda söylediğim gibi SteelSeries Aerox 3 Wireless çok yakışıklı bir oyuncu faresi.