Skip to main content

Geçtiğimiz günlerde halka arz başvurusunu yapan Twitter, halka açıldı.

Twitter’ın halka arz başvurusunun detayları netlik kazandı ve mikroblog sitesinin halka arz başvurusu yayımlandı. New York Times’ta yer alan habere göre; kullanıcı sayısının git gide arttığı Twitter’ın kurucularından Evan Williams, şirketin ilk milyarderi olma hazırlığı içinde.

Twitter’ın hisse sahiplerine kısa mektubu

Twitter’dan önce Google ve Facebook, halka açılma sırasında şirketlerinin felsefesini açıklayan uzun bir mektup paylaşmıştı. Ancak Twitter, bu konuda gönderdiği mektubunu daha kısa tuttu. Twitter’ın bu yaklaşımı ise bilgiyi en kısa olarak ifade etme anlayışı ile uyuşuyor.

Twitter’ın mektubunda diğer teknoloji şirketlerinin yaptığı gibi benzer idealist notlara değiniyor. Dünyayı daha iyi bir yer haline getirme, elde ettiği gelirden ziyade kullanıcılarına öncelik verme gibi tanımlamalara yer veriliyor.

Yedi adet cümlenin yer aldığı mektup ‘@Twitter’dan mektup’ olarak başlıyor. Devamında ise Twitter’ın herkese fikir ve veri oluşturma ve paylaşma gücünü vermeyi planladıkları belirtiliyor. Ayrıca Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in ilk tweet’ine yer veriliyor. Mektupta ilgi çeken bir diğer nokta ise, Twitter’ın sunduğu hizmetin insanlar için insanlar tarafından şekil alması oldu.

Twitter’ın mektubunun kısa olmasının nedenleri arasında kurucularının artık yönetici konumunda olmaması gösteriliyor. Google ve Facebook’un yayımladığı mektuplarıise sosyal ağ devlerinin yöneticiliğini yürüten kurucuları yazmıştı.

Şirket, bu yılın ikinci çeyreğinde ortalama olarak aylık 218,3 milyon aktif kullanıcısı olduğunu açıklamıştı. Geçen seneyle kıyaslandığında ise bu sayı aynı dönemde yüzde 44 arttı.

Şirket, ABD’de sunulan hizmetin pazar doygunluğuna ulaşmasıyla kullanıcı sayısının artış oranının azalmasını bekliyor. Twitter, ayrıca Arjantina, Fransa, Japonya, Suudi Arabistan ve Güney Afrika gibi pazarlarda büyümeyi hedefliyor. Şirketin denizaşırı büyümesiyle, zor bir rekabete gireceği düşünülüyor. Örneğin; Japonya’da 230 milyon kullanıcısına sahip Line gibi sosyal medya siteleri git gide daha popüler hale geliyor.