Skip to main content

Hacker’lar Avrupa’da ATM’lere kötü amaçlı yazılım yüklemek için USB’leri kullanarak sistemi kontrol altına aldı.

BBC’de yer alan habere göre; Alman araştırmacılar, Almanya’nın Hamburg kentinde 28 Aralık’ta gerçekleşen bir konferansta siber suçluların geçtiğimiz yaz ATM soygunu sırasında kullandıklarını ortaya çıkardı.

ATM’ler uzun zamandır hedef alan yerler olmasına rağmen, sıklıkla daha eski yazılımlar kullanılıyor. Bu durum da siber suçluların sistemi hack’lemelerini kolaylaştırıyor.

Mashable’ın haberine göre; ATM’ler Windows XP işletim sistemini kullanıyor. Banka, hacker’ların kötü amaçlı yazılım kullandıklarını ve sonrasında güvenlik boşluklarını dikkat çekmemek adına bir araya getirdiklerini keşfetti. Bu durum da birkaç makinenin aynı yöntemle çok sayıda hack’lenmesine imkân veriyor.

Araştırmaya göre; para çekmek için hacker’lar, makinede ne kadar para bulunduğuna yer veren 12 haneli bir kod kullandı. Ekrandaki arayüz de istedikleri miktarda paraları çekmeleri için menü seçeneklerini gösterdi.

Ancak araştırmaya göre; siber suçluların bazılarının gruptan bağımsız tek başlarına hırsızlığa devam etmiş olabileceği bilgisi verildi. Hacker’ların yalnız hareket etmelerini önlemek için arayüz ikinci bir giriş şifresini istedi. Beklenen yanıt da hacker’ın ağında yer alan diğer kişiyi aramasını gerektiriyor. İstenen kod üç dakika içinde girilmezse, makine önceki normal ekranına dönüyor. Araştırmacılara göre; bu adım da grup içindeki güvensizlikleri ortaya çıkarmış olabilir.

Saldırılardan hangi bankalar ya da ülkelerin etkilendiği açıklanmadı.