Skip to main content

Hürriyet Hackathon Vol.2 geçtiğimiz haftasonu gerçekleşti. Bu kez emlak sektörü için yarışılan Hackathon’da fikirleri gerçeğe dönüştürme fırsatı yakalandı.

Uygulama ve yazılım uzmanları Hürriyet Emlak Hackathon’da bir araya geldi. 42 saat boyunca prototip geliştirmek için kamp kuran onlarca ekip, birbirleriyle yarışarak daha önce hiç yapılmamış yeni prototipler keşfetti.

“Hack eden kazansın” sloganıyla yola çıkılan etkinlikle ilgili bilgi veren Hürriyet E-Business Direktörü Kamil Özörnek, “Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan emlak sektöründeki potansiyel alıcı ve satıcıların bir araya geldiği sanal ortam tecrübesini iyileştirmek için, yazılım uzmanları tarafından yeni fikirler yaşama geçirildi. Yarışmacılar akıllı telefon ya da tabletlerle sınırlı kalmayıp giyilebilir teknolojiler de dahil her türlü mobil cihaz için yazılım geliştirdiler. Mobil uygulamanın yanı sıra mobili besleyen içerik üreten push notification, beacon, augmented reality gibi teknolojileri kullanan bir yazılımlar da yapıldı.

Birinciye Macbook Air

Katılımcıların bir kısmının tek başına, bir kısmının da takımıyla yarıştığı Hackathon’da hayal gücünün sınırları zorlandı. Yarışmacılar her türlü web ve mobil teknolojileri üzerinden emlak alanında birçok çalışan prototipi geliştirdi. 42 saat süren Hackathon, 11 Aralık 2015 Cuma akşamı saat 19:00’da başlayıp, 13 Aralık 2015 Pazar günü saat 12:00’de sona erdi. Bu süre sonunda katılımcılar prototipini geliştirdi, sunuma hazır hale getirdi. Sunumların ardından değerlendirme ve ödül töreni gerçekleşti.

1450167649_ttt

Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nde düzenlenen Hackathon’da jüri uygulamaları; fikrin orijinalliği, uygulanabilirliliği, teknik yeterlilik ve ekip olarak ortaya konulan prototip kriterlerine göre değerlendirdi. Katılımcıların ve jürinin oylarıyla belirlenenen ilk 9 ekip finale çıktı ve ikinci aşamada jüri değerlendirmesi sonucunda kazanan ekipler belirlendi. “Kaça Gider” isimli grup birinci, “Optistate” isimli grup ikinci, “Arca” isimli grup ise üçüncü oldu.

Hackathon’da birinci gelen her ekip üyesine bir adet Macbook Air hediye edildi. İkinci gelen ekip üyeleri birer adet Samsung Note 5 akıllı telefon, üçüncüler Apple Watch Sport ile ödüllendirilirken; iki ekip de mansiyon ödülü aldı.