Skip to main content

Tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini tehdit ettiği belirlenen ürünler, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) üzerinden kamuoyuna duyurulmaya başlandı.

Türkiye’de piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda tüketicilerin sağlık ve güvenliklerini tehdit ettiği belirlenen ürünlerin, Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) duyuruldu. Tüketicilerin kullanımına açılan GÜBİS’de, “www.guvensizurun.gov.tr” ve “www.gubis.gov.tr” güvensiz ürünler ifşa edilebilecek. Yani tüketiciler siteye girerek alışveriş yapmadan önce güvensiz ürünleri görebilecek.

Piyasa gözetimi ve denetimi sonucunda tüketicilerin sağlığını tehdit ettiği belirlenen ürünler önce belirlenip sonra kamuoyuna ilan ediliyor. İnternet sitesine ilk konulan ürünler arasında bazı kırtasiye, oyuncak, çocuk ve kırtasiye tekstil ürünleri yer aldı. Sitede ürünün fotoğrafının yanında marka ve model bilgisinin üretici ya da ithalatçı firmayla ürünün güvensizlik nedeni de  yer alıyor. İlgili kurum tarafından güvensiz ürüne ilişkin alınan toplatma ya da piyasaya arzının yasaklanması gibi kararlar da siteden ilan ediliyor. Sistem, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda oluşturuldu. Sisteme sanayi ve ticaret, sağlık, tarım ve orman, çevre ve şehircilik, aile çalışma ve sosyal hizmetler, ulaştırma ve altyapı bakanlıklarıyla, enerji piyasası düzenleme kurumu, bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu da bilgi girebilecek.