Skip to main content

Elon Musk’ın yapay zekâ şirketi xAI, yeni üretken yapay zekâ modeli Grok-1.5’i tanıttı.

Elon Musk’ın yapay zekâ girişimi xAI, yeni üretken yapay zeka modeli Grok-1.5’i tanıttı. Şirket blog gönderisinde, Grok 1.5’i çok yakında, yani önümüzdeki günlerde, X’in Grok chatbot’una güç vereceğini açıkladı.

Grok-1.5, kıyaslama sonuçlarına ve genel özelliklerine bakılırsa önceki modeli Grok-1’e göre çok ciddi bir yükseltme gibi görünüyor.

xAI’ya göre Grok-1.5, özellikle kodlama ve matematikle ilgili görevler söz konusu olduğunda “gelişmiş akıl yürütmeden” faydalanıyor. Paylaşılan bilgilere göre model, popüler bir matematik ölçütü olan MATH’te Grok-1’in puanını ikiye katlarken, programlama dilinin oluşturulması ve problem çözme yeteneklerini değerlendiren HumanEval testinde ise yüzde 10’dan fazla puan aldı.

Grok-1.5’in 128 bin token işleme kapasitesine sahip olduğunu da belirtelim. Blog gönderisinde Grok 1.5’in daha uzun belgeleri işleyebildiği belirtiliyor. Ayrıca model, bağlam penceresi genişledikçe daha uzun ve daha karmaşık komutları işleyebilirken talimat izleme yeteneğini de koruyor.

Grok-1.5 yakında birkaç yeni özellik ile birlikte X’teki test kullanıcılarına sunulacak.

Kaynak: X’s Grok chatbot will soon get an upgraded model, Grok-1.5 – TechCrunch