Skip to main content

Ford’un 2016 yılında üretime başlayacağı süper otomobil modeli Ford GT, Gorilla Glass teknolojisiyle karşımıza çıkacak. Detaylar haberimizde…

Mobil cihazlarda sıkça bahsettiğimiz Gorilla Glass, bu sefer bir otomobilin ön cam panelinde karşımıza çıktı. Ford GT, Gorilla Glass ile güçlendirilmiş cam teknolojisini kullanan ilk araba oldu.

Ford GT, Gorilla Glass Kullanacak

Amerikan üretici Corning Incorporated tarafından üretilen Gorilla Glass teknolojisi kimyasal olarak güçlendirilmiş bir cam. Saç telinin dörtte biri kadar incelebilen Gorila Glass ile mobil cihazlar çiziklere ve darbelere karşı korunabiliyor. Mobil cihazlarda görmeye alışık olduğumuz bu teknolojiyi şimdi dünyada ilk olarak Ford GT otomobillerinde kullanılacak.

Piyasaya yeni çıkacak olan Ford GT, Gorilla Glass’ı ön camında kullanan ilk araba olarak tarihe geçecek. Firmadan yapılan açıklamaya göre, 3 katmandan oluşacak camın en içteki yapısı Gorilla Glass olacak. Gorilla Glass darbelere karşı gücünü eritilmiş potasyum tuz banyosundan alıyor. Böylece camın yüzeyi güçleniyor ve çatlaklara karşı dayanıklı hale geliyor.