Skip to main content

Google, yeni alan adlarını sunacağı Google Domains’i denemenizi istiyor

Google’ın domains.google.com adresinden sitenin beta sürümüne ulaşmak mümkün. Google Domains resmi beta testi duyurusunda şunları ifade ediyor:
“Hâlâ üzerinde çalıştığımız Google Domains’i test etmesi için bir grup kullanıcıya sunmaya başladık. İşletmeler, kendi işletmeleri için en uygun alan adlarını arayabilecek, satın alabilecek ve transfer edebilecek.”

Yapılan bir araştırmaya göre; küçük ölçekli işletmelerin yüzde 55’inin halen bir internet sitesi bulunmuyor.
Alan adları, işletmelerin online konumları için olmazsa olmaz olduğundan; Google buradan yola çıkarak alan adlarını özelleştirmek istiyor.

Google Domains, kullanıcıların görmezlikten gelemeyeceği özelliklere sahip. Örneğin; Google, özel kayıt için sunulan fiyatı karşılayacak. Bu özellik; seçtiğiniz adı, adres ve kontak bilgisini koruyacak.

Her bir alan adını kullanarak 100’e kadar email adresi oluşturabileceksiniz. 100 kadar da kişiselleştirilebilir alan adını oluşturmaya imkân verecek.

Google Domains, barındırma hizmetini sunacağı yeni servise dâhil etmeyecek. Sqarespace, Wix, Weebly, Shopify gibi internet sitesi sağlayıcıları Google ile anlaşmaya gitti.

Google, beta sürümünde yeni alan adlarını yılda 12 dolardan sunuyor. Belirlenen bu fiyat, ‘Google İşletmeler için Uygulamalar’da kayıt olma sürecinde istenen Google alan adları ile aynı fiyat.

Google, yeni sunacağı Google Domains hizmetiyle; 57 milyonun üzerinde alan adlarıyla dünyanın en büyük alan adı sağlayıcısı GoDaddy ile rekabete girecek.

GoDaddy, alan adı başına 7,99 dolardan başlayan fiyatlarla özel koruma özelliğini; email hizmetlerini de ayda 4,99 dolardan başlayan fiyatlarla sunuyor.

Kaynak: The Next Web, Wall Street OTC

Fotoğraf: Getty Images / AFP / Joel Saget