Skip to main content

Google, yeni modüler telefon modeliyle önümüzdeki yıl akıllı telefon piyasasında yeni bir dönemin haberini veriyor

Google, yazılımcılar için düzenlediği bir konferansta modüler mobil sistemi Project Ara ile ilgili daha detaylı bilgi paylaştı. Donanım formatı hakkında olan konferansta Google, çeşitli parçaları birleştirerek oluşturulan rüya telefonlar ile ilgili son güncellemeyi sundu.

Google’ın planladığı iki önemli tarihten biri telefonlar için OS işletim sistemine hazırlayan Android güncellemesi bu Aralık ayında gerçekleşecek. Diğeri de Google’ın ilk modüler telefonlarının satışa sunulacağı Ocak 2015.

Motorola’nın Moto Maker kişiselleştirici aracında olduğu gibi ‘Project Ara’ da kullanıcıların kişisel seçimlerinin ön planda olacağı ‘Ara’ yapılandırıcı aracıyla (configuration tool) oluşturulacak. Böylelikle kullanıcılar, telefon parçalarını seçerken renk ve görselleri kişiselleştirebilecek.

‘Project Ara’ ekibinin başındaki isim Google’dan Paul Eremenko, modüler yapı sisteminin insanların 5-6 yıl boyunca tek bir telefon kullanabileceği anlamına geldiğini ifade ediyor. Bu süre içinde kullanıcılar, istedikleri yönde değişiklikleri gerçekleştirebilecek. Örneğin yeni bir kamera veya işlemci birimi alarak telefonunu güncelleştirebilecek.

Kaynak: Gizmodo