Skip to main content

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google’ın çatı şirket olan Alphabet’teki başkanlık ve CEO’luk görevlerinden ayrılacaklarını açıkladı.

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin bugün, Google ve Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’teki görevlerinden ayrıldılarını duyurdu. Page ve Brin, şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam edecek. İkili, bununla beraber tüm yetkilerini şirketin diğer CEO’su Sundar Picha‘ya devredeceklerini açıkladı.

Brin ve Page, kararla ilgili yaptıkları açıklamada, “Yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti. İkimiz de, şirket bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google’ın iki CEO ve başkana ihtiyacı yok” ifadelerine yer verdi.

1998 yılında Stanford Üniversitesi doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından ABD’nin Calfornia eyaletinde bir garajda kurulan Google, 2015 yılında yeniden yapılanmaya gitmiş ve yeni kurulan Alphabet şirket çatısı altına girmişti. Alphabet’in başkanı Sergey Brin olurken, Larry Page de Alphabet CEO’su olmuştu. Aynı yıl Sundar Picha ise Google CEO’su olarak göreve başlamıştı.