Skip to main content

Google’ın deprem uyarı sisteminin 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli ilk depremin öncesinde çalışmadığı bildirildi.

BBC Newsnight’ın yaptığı araştırmaya göre, Google’ın Android telefonlar için geliştirdiği deprem uyarı sistemi, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ilk depremden önce çalışmadı. Newsnight ekibi, deprem bölgesindeki üç şehri ziyaret ederek yüzlerce kişiyle görüştüğünü ve uyarı alan kimseyi bulamadığını söyledi.

Sabah erken saatlerde meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki ilk büyük depremin ardından, öğle saatlerinde bir deprem daha oldu. BBC, bu ikinci deprem için uyarı alan sınırlı sayıda kişiye ulaştığını belirtti.

Google ise, deprem uyarı sisteminin, deprem meydana gelmeden bir dakika öncesine kadar Android kullanıcılarının cep telefonlarına bildirim yapabileceğini belirtiyor. Şirket, ilk ve en büyük depremden önce milyonlarca kişiye uyarı gönderildiğini söylüyor.

Google’ın bu sistemden sorumlu ürün lideri Micah Berman, BBC’ye yaptığı açıklamada, sistemin çalıştığından ve uyarılar gönderdiğinden emin olduklarını söyledi. Ancak şirket, bu uyarıların geniş çapta insanlara ulaştığına dair veri paylaşmadı.

Habere göre, Google’ın Haziran 2021’de Türkiye’de devreye soktuğu Android Deprem Uyarı Sistemi, Android’in yaygın telefon ağını kullanarak akıllı telefonlardaki titremeleri algılayabilen ivme ölçerler sayesinde çalışıyor. Birçok telefonun aynı anda titremesi durumunda Google, depremin merkez üssünü saptayabiliyor ve şiddetini tahmin edebiliyor. 4.5 veya daha büyük bir deprem tespit edildiğinde, Android sistemi uyarı gönderebiliyor.

Kaynaklar:

Google alert failed to warn people of Turkey earthquake – BBC

Android’s earthquake warning system failed in Turkey, according to the BBC – engadget