Skip to main content

Google, iPhone ve iPad sahiplerini artırılmış gerçeklik oyunu Ingress’i oynamaya davet ediyor

Google, bilim kurgudan ilham alan artırılmış gerçeklik oyunu Ingress’i iOS platformuna taşıdı.

Geçtiğimiz Aralık ayında oyunun Android versiyonunun sunulmasından sonra Ingress, Google’dan resmi bir açıklama olmadan sessizce App Store’da yerini aldı.

Oyunda “Aydınlanma” (Enlightened – İnsanlığın evrimini gerçekleştirmek için enerjiyi kullanmak isteyenler) ile “Direnme” (Resistance – İnsanlığı korumak isteyenler) grupları karşı karşıya geliyor.

Oyuncular oyuna iki taraftan birini seçerek başlıyor. Sonrasında oyuncular, kendi takımlarına toplu olarak zaferi getirmek için binlerce diğer kullanıcıya katılıyor.

Ingress, oyun için oyuncuların mevcut konum bilgisini kullanıyor. Oyunda ilerlemek için oyuncuların IRL bölgesini keşfetmesi gerekiyor.

Oyunda aranılan ana madde (Exotic Matter) ise oyuncunun bölgesinde gizlenmiş durumda. Örneğin parklar ve diğer kamu alanları “portal”lar haline geliyor. Portal da oyunda her bir oyuncunun stratejik olarak alıp kontrol edebilecekleri yerleri simgeliyor.

Ingress oyunu, Google’ın Niantic Labs’ının bir projesi. Ninantic Labs ise iOS, Android ve Google Glass için Field Trips uygulamalarını sunan ekip. Field Trips uygulaması da konum keşfi için artırılmış gerçekliği kullanıyor.

Ingress’in en son versiyonu, çapraz platform uyumlu olarak geliyor. Bu da Android ve iOS kullanıcılarının birbirlerine karşı rekabet edebileceği anlamına geliyor.

Kaynak: Mashable, The Next Web

Fotoğraf: Mashable