Skip to main content

Google’ın 1 milyar dolara satın alması beklenen Twitch satın alması söylentilere göre gerçekleşti

Uzun zamandır konuşulduğu gibi Google, söylenenlere göre Twitch’i bir milyar dolara satın almış olabilir.

GamesBeat’te Dean Takahashi’nin haberine göre; güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilerle, satın alma konusunda anlaşmaya varıldı. Anlaşma şartları ve duyuru zamanı henüz bilinmiyor.

Söylenenlere göre; YouTube, satın almayla yakından ilgilenecek. Twitch, YouTube’un global video liderliğini büyümekte olan alanlara taşımasında yardımcı olacak. YouTube’ta gelişmekte olan alan, yayıncılık yapan veya paylaşılan yayınları (örn: video oyunları oynayan kullanıcıların videoları) izleyen kitlenin varlığı.

Variety internet sitesi, Mayıs ayında Google/Twitch satın almasını duyuran ilk kanaldı.

Twitch, 2011 yılında canlı yayın yapan kanal döneminin ilk zamanlarında Justin.tv’nin bir parçası olarak yayın hayatına başlamıştı. O zamanlar Twitch, oyuncuların gerçek zamanlı oyun oynayabilecekleri birkaç yerden biriydi.

İnternet sitesi kısa zamanda popülerliği yakaladı ve 50 milyonun üzerinde aylık aktif kullanıcı sayısına ve 1,1 milyon yayıncıya sahip oldu. PlayStation 4 ve Xbox One, oyunculara Twitch’te kolaylıkla yayın yapmasına imkân veriyordu. Böylelikle bu yaklaşım, oyunlardaki içerik üretimini artırdı ve oyun paylaşımındaki anlaşmazlığı azalttı.

Kaynak: Mashable

Fotoğraf: Mashable