Skip to main content

Google, makine öğrenimi konusunda sınırlı uzmanlığı bulunan kuruluşların kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ürün ve hizmetlerini geliştirmelerini sağlayan platformu Cloud AutoML Vision’ı duyurdu.

Son dönemde yapay zekâdan nasıl yararlanabileceklerini göstermek için binlerce kuruluşla birlikte çalışan Google, işletmeler açısından en önemli ihtiyacın kendilerine özel verileri temel alan daha esnek ve özelleştirilebilir bir makine öğrenimi çözümü olduğu gerçeğinden yola çıkarak AutoML Vision’ı geliştirdi.

Google Cloud tarafından sunulan kullanımı kolay, güvenli ve esnek bir makine öğrenimi (ML) servisi olan AutoML Vision ile bu alandaki teknik yetkinliği sınırlı işletme ve geliştiricilerin kendi kullanım amaçlarına uygun fotoğraf ve resimlere dayalı modeller geliştirmeleri mümkün hale geliyor.

Google’ın kolay kullanımlı arayüzü ile geliştiricilerin hizmetine sunduğu güçlü makine öğrenimi modelleri resimleri isabetli bir şekilde tanıyarak hızla binlerce kategoriye ayırabiliyor, bu resimlerdeki nesneleri ve yüzleri ayrı ayrı tespit edebiliyor ve resimlerde bulunan yazılı kelimeleri bulup okuyabiliyor.

Cloud AutoML çözümü, geliştiricilere minimum eforla sofistike ve özelleştirilmiş “bilgisayarlı görüş” modelleri oluşturma ve yüksek kalitede veri üretme olanağı veriyor. Cloud AutoML, yapay zekâ ve gelişmiş veri teknolojileri konusunda uzman olmayan geliştiricilerin bu teknolojilerin sunduğu avantajlardan kolayca yararlanmalarını ve yüksek kaliteli eğitim verileri üretmelerini, belirli alanlardaki spesifik problemlere çözüm geliştirmelerini sağlıyor.