Skip to main content

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tıp doktoru olan Safiye Ali, Google’da Doodle oldu.

Google, belirli gün, hafta ve anmalarda arama motoru ana sayfasında Doodle oluşturarak farkındalık yaratmaya devam ediyor. Arama motoru bu kez, ilk kadın tıp doktoru Safiye Ali‘nin 127. yaş gününe özel Doodle hazırladı. Safiye Ali, yaşamı boyunca mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da başlayan feminist harekete katılarak Türk kadınının seçilme hakkı için mücadele etmiştir.

Safiye Ali, 2 Şubat 1894 yılında dünyaya geldi. İstanbul’da Amerikan Kız Koleji’nde öğrenim gören Safiye Ali, Darülfünun Tıp Fakültesi kız öğrenci kabul etmediği için dönemin Maarif Nazırı Ahmet Şükrü Bey’in yardımıyla devlet bursu alarak Almanya’ya gitti ve tıp eğitimi aldı. 1921 yılında okulunu birincilikle bitiren Safiye Ali, Türkiye’ye gelerek göreve başladı.

Anne çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapan Safiye Ali, beslenme yetersizliğinden dolayı bebek ölümlerini engelleyebilmek için hizmet veren Süt Damlası Bakımevi’nde yöneticilik yaptı. Ayrıca Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenehanesi’ni kurdu. Kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak da tarihe geçti. Kadınların seçilme hakkı için de önemli mücadeleler veren Safiye Ali, 1952 yılında Almanya’da yaşamını yitirdi.