Skip to main content

Google hem metin hem de sesli komutlardan orijinal müzik oluşturabilen MusicLM adlı yapay zekâsını duyurdu.

Hayatımızın her alanında kullanılan yapay zekâ, son olarak müzikte de kendini gösterdi. Google, DALL-E 2 ile benzer bir şekilde çalışan ve metinleri müziğe dönüştüren “MusicLM” adlı bir yapay zekâ botu geliştirdiğini duyurdu. Ancak şirketin mevcut teknik sorunlar ve olası risklerden çekindiği için bu teknolojiyi henüz yayımlamayacağı belirtildi.

Perşembe günü yayımlanan bir araştırma makalesinde, Google araştırmacıları MusicLM’i “bozulmuş bir gitar riff’iyle desteklenen sakinleştirici bir keman melodisi gibi, metin açıklamalarından yüksek kaliteli müzik üreten bir model” olarak tanımladı.

Makalede, MusicLM’in hem ses kalitesi hem de metin açıklamasına bağlılık açısından önceki sistemlerden daha iyi performans gösterdiği ifade ediliyor. MusicLM’in ayrıca hem metin hem de melodi üzerinde şartlandırılabileceği, ıslıklı ve uğultulu melodileri bir metin başlığında açıklanan stile göre dönüştürebileceği belirtiliyor.

Google MusicLM örnek müziklerine Google’ın GitHub sayfasından göz atabilirsiniz.

Kaynak: Google just developed an AI model that creates music from text prompts — but the company won’t be releasing it anytime soon – Business Insider