Skip to main content

Google, ışık demeti teknolojisini kullanarak dünyadaki kırsal alanlara internet bağlantısı sağlamayı planlıyor.

Google, Hindistan’daki kırsal alanlara internet bağlantısı sağlamak için ışık demeti teknolojisini kullanmayı planlıyor. Şirket ülkedeki 50 milyondan fazla kişinin yaşadığı Andhra Pradeş eyaletinde, ışık demetiyle yüksek kapasiteli bağlantı sağlamak için bir Telekom operatörüyle çalışıyor.

Tech Crunch’ın haberine göre, ışık demetini kullanan bir teknoloji olan Serbest Uzay Optik Haberleşme Sistemleri (FSOC), 2 bin FSOC bağlantısı oluşturarak bölgedeki ağ sistemine ek destek sağlayacak. Google’ın yaptığı açıklamaya göre proje, bölgedeki baz istasyonları ve WiFi noktalarındaki kritik açıkları kapatmayı hedefliyor.

2019’da 12 milyon hane internete kavuşacak
Google, yeni projesi ile 2019 yılına kadar internete ulaşımın kısıtlı olduğu 12 milyon haneyi internete bağlamayı hedefliyor. Yeni proje, Google’ın geçtiğimiz aylarda hizmete sunduğu balonla internet projesi Project Loon’un ardından başlatıldı. Girişimin lideri Barış Erkmen, “Loon Projesi’nden sonra bu teknolojinin tek başına da kullanılabileceğini fark ettik.” diyor. Erkmen, ek olarak başka kurumlarla yapılacak iş birliklerine de açık olduklarını belirtti.