Skip to main content

Google’ın duyurduğu yeni bir özellik sayesinde, kullanıcılar tek bir işlemle özel bilgiler içeren arama sonuçlarını ayırma talebinde bulunabilecekler.

Google, kullanıcıların telefon numaralarını ve diğer kişisel bilgilerini içeren arama sonuçlarını ayrı tutma seçeneğini sunmaya başladığını ve özel veriler için ekstra bir koruma katmanı eklediğini açıkladı.

Arama motorundan kişisel bilgilerin silinebilmesi esasında yeni bir özellik değil ancak Google attığı bu adım ile birlikte bu tarz işlemleri daha basit hâle getiriyor. “Sizinle ilgili sonuçlar” adı verilen bu yeni özellik, kullanıcıların ev adreslerini, e-postalarını ve kişisel telefon numaralarını içeren sayfaların Google arama sonuçlarından kaldırılmasını talep etme ve sonuç alma sürecini hızlandırıyor.

Google ayrıca, kullanıcıların iletişim bilgileriyle birlikte yeni arama sonuçları göründüğünde bildirim almaları için gelecek yılın başlarında yeni bir opsiyon sunmayı planlıyor.

Çarşamba günü şirket tarafından yapılan açıklamada arama sonuçlarının kaldırılmasına rağmen iletişim bilgilerinin tamamen web üzerinden silinmediği fakat arama sırasında yer alan bilgilerin korunması için her türlü çabanın gösterildiği kaydedildi.  Google, özel verileri arama sonuçlarından kaldırmayı seçebilir ancak bilgiler arama sonuçlarında görünmeyecek olsa bile çevrimiçi olarak yayınlanmaya devam edebilir.

Yeni seçenekle birlikte Google internet kullanıcılarının kimlik hırsızlığından ve özel bilgilerin paylaşıldığı uygulamalardan korunması için yaptığı çalışmaların kapsamını genişletti.

Kaynak: Google rolls out tool for users to request excluding search results that contain private information – CNN