Skip to main content

Google’da işe girmek neden çok zor? Google’ın eski bir çalışanı adayların işe alınma süreçlerini paylaştı.

Google’da çalışmak milyonlarca kişinin hayallerini süslüyor. Ofis mantığını yıkarak, çalışanlarına eğlenceli ofis ortamı sunmasıyla bilinen Google’da çalışanların üreticiliğini tetikleyen sayısız faktör var. Peki stajyerinden en deneyimli kişilere kadar teknolojiyi seven herkesin rüyası Google’da çalışmak ne kadar zor olabilir? Washington Post gazetesine konuşan eski bir Google çalışanı Grant Lindsley, Google’da çalışmak için adaylara gelen mesajlardan işe alım süreçlerine kadar sürecin nasıl işlediğine dair pek çok detay paylaştı.

Lindsley, iş başvurusu yapan potansiyel adaylara “TextExpender”  adlı yazılımı kullanarak yüzlerce kişiyle otomatik mesaj paylaşıldığını söylüyor. Yetenek Kanalları Uzmanı olarak iki yıl görev yapan Lindsley’in, adayların işe alım süreçlerinde geçtiği yolları paylaştığı detaylar şöyle;

  • Google’daki insan kaynakları, belirli beceriler için LinkedIn aramalarına bazı filtreler koyarak günde en fazla 40 kişi ile iletişim sağlıyor.
  • Başvurulan pozisyona uygun görülmeyen adaylara dört paragraflık red mesajı, TextExpander vasıtasıyla iletiliyor.
  • Milyonlarca kişinin başvurduğu Google’ın pozisyonlar için kabul oranı çok düşük olduğundan işe alınmak büyük bir başarı olarak kabul ediliyor.

Silikon Vadisi’nin karanlık köşesine ışık tutan bu açıklamalar, şirketin personel politikasında o kadar da yumuşak olmadığını gösteriyor.