TEKNOLOJİ

H.Kerem Fındık | 18.04.2017 - 13:35

Google, Rusya’da 8 milyon dolara uzlaştı

Google, Rusya ile uzlaşmaya vardı ve ceza ödemeye razı oldu.

Rus arama motoru Yandex’in Rusya’da Google aleyhine açtığı sonuçlandı. Tarafların anlaşması sonucu Google, 7,8 milyon dolara ceza ödeyerek uyuşmazlığı çözümledi. İki firma arasındaki sorunun kökeni, üç yıl önceye kadar dayanıyor. Yandex, Google’ı Android işletim sistemli cihazlara Google’ın kendine ait uygulamaları önceden yüklenmiş olarak satmakla suçluyordu. Google, cihaz üreticilerine doğrudan bu uygulamaları indirme şartı getirmese de, ilk dönemlerde üreticilere, kendine ait Gmail ve Google Play gibi uygulamaları indirme zorunluluğu getiriyordu. Bu ise cihaz tüketicilerin, cihaz üreticileri istemediği sürece diledikleri uygulamaları indiremeyeceği anlamına geliyordu. Yandex de bu durumu rekabete aykırı görerek mahkemeye taşıdı.

Google’ın Rusya’da uyması gereken şartlar

Eylül 2015’ten bu yana süren davada, Google, Rus Antitröst Birliği ve Moskova Bölge Tahkim Mahkemesi ile karşılıklı anlaşmaya vardı. 17 Nisan’da açıklanan karara göre, Google, 7,8 milyon dolar tazminat ödeyecek ve şu şartlara uyacak: Rusya’da Android cihazlar için herhangi bir münhasırlık talep edilemeyecek ve rakiplere ait diğer arama motorları ve uygulamaların önceden indirilmesi engellenemeyecek. Google anlaşma kapsamında ayrıca birkaç ay içinde yeni cihazlar için ana sayfalardaki standart Google arama ekran araçlarını (widget) kaldıracak. Şu an Rus piyasasında satılan cihazlar için ise Chrome tarayıcısında “aktif pencere” seçeneği oluşturulacak ve yeni güncellemede tüketicilere diledikleri arama motorunu varsayılan olarak eklemesi sağlanacak.

Karara ilişkin bir değerlendirme yapan Yandex CEO’su Arkady Volozh, Rus tüketicilerin lehine olacak bu memnun olduklarını ve rekabetin inovasyonu beslediğini söylüyor. Google sözcüsü ise Yandex ve Rus yetkililerle anlaşmadan mutluluk duyduklarını ifade ediyor. Öte yandan, Google’ın farklı iddialarla AB’de de soruşturulduğunu not edelim.

(Kaynaklar: Mashable ve Rus  Antitröst Birliği)

[Güncelleme]

Konuya ilişkin Google Türkiye’den gelen açıklamayı yayımlıyoruz

“Yandex ile ticari bir anlaşmaya varmış ve Rusya’nın rekabet düzenleyicisi Federal Antitekel Servisi (FAS) ile Android üzerindeki Google uygulamalarına ilişkin rekabet davasını çözüme ulaştıran bir mutabakat sağlamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz.”