Skip to main content

Google, siber saldırılara karşı koruma amacını taşıyan yeni projesi Project Shield’i duyurdu.

Google, daha çok aktivistler ve kar amacı gütmeyen kurumlar için yeni projesi Project Shield’i New York’ta düzenlenen ‘Google Ideas’ konferansında duyurdu. Proje, internet sensöründen ve baskıcı rejimlerden kaçınmayı sağlayan araçları dahil ediyor.

Mashable’da yer alan habere göre; hükümetlerin hükümet karşıtı yayın internet sitelerini çökertmesine engel olacağından bahsediliyor. Buna göre; Project Shield, internetin hükümet kontrolü altında olduğu Suriye, Mısır ve diğer ülkelerdeki aktivistlere yardımcı olacak.

Proje, internet sitelerinin DDoS saldırılarından offline hale gelmesine önem alarak; kurumların teknolojik altyapısını güçlenmesini sağlıyor.

DDoS (Distributed Denial of Service)ise internet üzerinde küçük ölçekli aktivistler için süregelen bir problem hale gelmiş durumda. Bu durumu çözmeyi amaçlayan Google’ın yeni projesi henüz test aşamasında. Şimdilik ücretsiz olarak sunulan hizmet, daha sonra fiyatlandırılabilir.

Google, online ortamda insanların kendilerini özgürce ifade edebilmesini korumayı hedeflediğini belirtiyor. Next Web’in haberine göre; projeyi test etmeleri içinse Google, bağımsız haberler, insan hakları ve seçimlerle ilgili içerik sunan webmaster’ları davet ediyor. Kriterlere uyanlar şuradan başvurusunu gerçekleştirebiliyor.

Google, konferansta ayrıca dünyadaki DDoS saldırılarının yer aldığı gerçek zamanlı interaktif dijital haritasını yayımladı.

Google, yeni projesini daha detaylı olarak YouTube’ta yayınladıkları video ile açıklıyor. Videoda, internette keşfetmek ve paylaşmak için milyarlarca kullanıcı bulunduğunu; ancak internet sitelerinin kullanıcıların erişimini engelleyen siber saldırılara açık durumda olduğu bilgisi paylaşılıyor.

DDoS saldırısını ise şu şekilde açıklıyor:
“Siteyi offline hale getirmenin bir yolu, sitede istenmeyen bir trafik yaratarak aşırı yüklenmeye neden olmak. Kötü niyetli olarak bunu birkaç bilgisayar aracılığıyla yapmak istendiğinde bu durum DDoS saldırısı (Distributed denial of service) olarak adlandırılıyor.”

Daha detaylı olarak videoda açıklamaya devam ediliyor:
“DDoS saldırısını oluşturmak ise şaşırtıcı biçimde kolay ve düşük maliyetli olabiliyor. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi biri herhangi bir internet sitesini çökertebilir. Özellikle küçük ölçekli ve bağımsız internet siteleri bu tür saldırılara açık durumda. Görece daha az trafik yoğunluğu ile bile site, gerekli altyapıya sahip olmadığından kolaylıkla offline hale gelebilir.”