Skip to main content

Google, YouTube performansını temel alarak; internet servis sağlayıcılarını ‘Video Kalite Raporu’nda sıralayacak.

YouTube videolarının bağlantı hızıyla ilgili kullanıcıların şikâyetleri bitmek bilmiyor. Birçok kullanıcı internet servis sağlayıcılarında suçu ararken; internet servis sağlayıcılarının çoğu da Google’ı suçluyor.

Genellikle bu sorunun altında yatan asıl neden ise içerik dağıtım ağı ve link paylaşımları arkasında olan güç ve para mücadelesi. Ayrıca Google gibi içerik üreten firmalar bazı zamanlar YouTube performansını kötü etkiliyor.

Google bu düşünceden yola çıkarak; yeni bir rapor yayımladı. Yeni ‘Video Quality Report’ (Video Kalite Raporu) sitesi ile Google, genel olarak internet hızının yanında diğer faktörlerin YouTube kalitesini etkilediğini açıklıyor. Bu faktörler arasında kablosuz internetin nasıl kurulduğu, bağlı cihazların sayısı ve yoğunluk seviyesi yer alıyor.

Rapor, slide’lar halinde videonun nasıl kullanıcılara ulaştığı hakkında bilgi veriyor. Yakın zamanda ise Google internet servis sağlayıcı hızlarını YouTube video yayını performansını temel alarak sıralamaya başlayacak.

Google, her bölgede YouTube performansını temel alarak internet servis sağlayıcılarını sıralamaya gidecek. Kullanıcılar, YouTube videolarının yüzde 90’ınını HD (720p) olarak izleyebildiklerinde kullandıkları internet servis sağlayıcısı ise ‘YouTube Onaylı HD kalitesi’ olarak görüntülenecek.

‘Google Video Quality Report’ sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: DSL Reports