Skip to main content

Google, cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle dava açan Türk yönetici Ülkü Rowe’a 1 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Eski Google Cloud mühendislik direktörü Ülkü Rowe, cinsiyetçi ücret politikaları benimsediği için Google’a açtığı davayı kazandı. Google, Rowe’a 1 milyon dolardan fazla para ödemek zorunda kalacak.

Bloomberg Law’un haberine göre Ülkü Rowe, şirketi kendisini daha az deneyime sahip ve aynı anda benzer roller için işe alınan erkeklerden daha düşük bir seviyede, daha düşük maaşlı bir pozisyonda işe almakla suçladı. Ayrıca şirket içinde terfi almasına engel olunduğunu da iddia etti.

Mahkemede jüri, Google’ın cinsiyete dayalı ayrımcılık yaptığına ve şirketin Rowe’a cezai tazminatlar ve bunun neden olduğu acı ve ıstırap için toplamda 1,15 milyon dolar ödemesine karar verdi. Öte yandan jüri, Google’ın New York’ta geçerli olan eşit ücret yasasını ihlal etmediği yönünde görüş sundu.

Rowe, 2017 yılında Google’da çalışmaya başladığında 23 yıllık deneyime sahipti ve açtığı davada kendisinin erkeklere teklif edilenden çok daha az maaş verecek bir seviyeye yerleştirme konusunda küçümsendiğini iddia etti.

Rowe’un avukatı Cara Greene, Engadget’e yaptığı açıklamada, “Oybirliğiyle alınan bu karar, yalnızca Rowe’un Google’ın kötü muamelesine ilişkin iddialarını doğrulamakla kalmıyor, aynı zamanda iş yerinde ayrımcılık ve misillemeye hoşgörü gösterilmeyeceğine dair güçlü bir mesaj da veriyor” dedi.

Google sözcüsü Courtenay Mencini konuya ilişkin yaptığı açıklamada ise “Adalet bizim için kesinlikle kritik öneme sahiptir. Seviyelendirme ve ücretlendirme süreçlerimizin eşitliğine kuvvetle inanıyoruz” dedi. Mencini, jürinin Google’ın New York yasalarını ihlal etmediği yönündeki bulgusunun bunu desteklediğini ancak Google’ın Rowe’a karşı ayrımcılık yaptığı yönündeki kararına itiraz ettiğini söyledi.

Mencini, “Jürinin, Bayan Rowe’un cinsiyeti nedeniyle ayrımcılığa uğradığı veya maaşı, seviyesi ve cinsiyetiyle ilgili endişelerini dile getirdiği için misilleme yapıldığı yönündeki bulgusuna katılmıyoruz” dedi. İş yerinde misillemeyi yasaklıyoruz ve çok açık politikamızı kamuoyuyla paylaşıyoruz. Çalışanlarımızın endişelerini ciddiye alıyoruz. Rowe’un endişelerini dile getirdiğinde kapsamlı bir şekilde araştırdık ve herhangi bir ayrımcılık veya misilleme olmadığını tespit ettik” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Google ordered to pay $1 million to female exec who sued over gender discrimination – engadget