Skip to main content

Google Sheets ile dünyanın her yerinden insanlarla rahatça iletişime geçin

Ana dilinizden farklı bir dilde konuşup yazan biriyle iletişime geçmek, kolay bir iş değil(di). Ta ki Google Sheet, Google Translate ile işbirliği içine girene kadar. Artık dünyanın herhangi bir yerinden istediğiniz kişiyle gerçek zamanlı sohbet başlatabilirsiniz.

Teknoloji blogu Digital Inspiration’da Google Scripts destekli bir Google Sheet oluşturuldu. Oluşturulan sayfada Google Translate’in desteklediği tüm diller gerçek zamanlı olarak çevriliyor.

Google Drive’da Google Sheet’in bir kopyasını aldığınızda bunu farklı dilde konuşan herhangi bir kimseye gönderebilirsiniz. Bu şekilde doküman içinde gerçek zamanlı bir sohbet başlatabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken; kendi adınızla birlikte bağlantıda olduğunuz kimsenin ismini girmek. Sonrasında aşağı açılan menüden her katılımcının ana dilini seçmeniz gerekiyor. Artık belirtilen renkli alanlarda yazmaya başlayabilirsiniz.

Sunulan bu yeni deneyim, muhtemelen size en iyi çeviri imkânını sunamayacak. Ancak dünyanın bir diğer ucundaki kişiyle iletişimi hızlandırmanın pratik bir yolu olduğu söylenebilir.

Google Sheet’i indirmek için gerekli talimatlar ve yapılması gerekenlere şuradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Lifehacker

Görsel: labnol.org